Morfing i przenikanie elementów w LibreOffice Draw
Darmowy program do edycji grafiki LibreOffice Draw wielu użytkowników uznaje za mało przydatny. Najczęściej wynika to jednak z tego, że nie do końca poznali jego możliwości – warto dać mu szansę i poznać najciekawsze narzędzia i funkcje. Szczególnie przydatne są różnego rodzaju automatyczne operacje na elementach naszego projektu, jak interesujący efekt przenikania.
Efekt przenikania możemy stosować dla dwóch narysowanych elementów. Korzystając z paska narzędziowego po lewej stronie rysujemy wybrane kształty i ustawiamy je w pewnej odległości od siebie.
Zaznaczamy oba elementy (przytrzymując klawisz Shift klikamy je kolejno) i z menu Edycja wybieramy pozycję Przenikanie.
W otwartym okienku mamy możliwość ustalenia podstawowych parametrów dla tego efektu. Ustalamy liczbę w polu Przyrosty (w ilu krokach ma dokonać się przemiana jednego elementu w drugi – im więcej, tym gęściej upakowane będą elementy i efekt będzie mniej czytelny). Zatwierdzamy przyciskiem OK.
Efekt przenikania zostaje zastosowany między naszymi elementami. Warto eksperymentować z odległością elementów i liczbą kroków przenikania.
Warto dodać, że hierarchia przenikania nie jest przypadkowa. Wszystko zależy od rozmieszczenia elementów, które ustalamy za pomocą ikony Rozmieść znajdującej się na górnym pasku narzędziowym (element, który ma być widoczny na pierwszym planie przesuwamy na wierzch).