Nagrywanie rozmów telefonicznych na Androidzie – jak się za to zabrać?

Dzisiejsze smartfony, chociaż są bezpośrednim rozwinięciem klasycznych telefonów komórkowych i również taką funkcję posiadają, bardzo często wykorzystywane są do całej masy innych zastosowań. Zdarza się, że w ciągu doby korzystamy z nawigacji, odtwarzacza muzyki czy komunikatorów internetowych, ale o pierwotnej funkcji, jaką jest możliwość przeprowadzania telefonicznych rozmów – zapominamy.

Nagrywanie rozmów telefonicznych na Androidzie – jak się za to zabrać?
Oskar Ziomek

27.07.2017 | aktual.: 27.07.2017 22:20

Między innymi z tego powodu często nie zdajemy sobie sprawy, że w porównaniu do innych prężnie rozwijających się funkcji w smartfonach, te związane z wykonywaniem klasycznych połączeń są na tym etapie dość standardowe i w gruncie rzeczy – mało rozbudowane. Dzisiaj podpowiemy jak zmienić ten stan rzeczy, doposażając smartfon z Androidem w aplikację, która pozwoli nagrywać rozmowy. Możliwe scenariusze zastosowania takiej funkcji każdy jest w stanie wymyślić samodzielnie.

W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, iż nie chcemy zagłębiać się w aspekty prawne związane z nagrywaniem (szczególnie bez poinformowania rozmówcy o takim zamiarze) oraz analizować ewentualnych konsekwencji upubliczniania nagrań bez zgody obydwu stron. Tematyka jest rozległa, a kilka lat temu była już poruszana przez Niebezpiecznik:

...omawiane przepisy chronią bowiem przede wszystkim tajemnicę komunikowania się i korespondencji, a ta zostanie naruszona dopiero, gdy z treścią utrwalonej rozmowy będą mogły zapoznać się inne osoby, które w niej nie uczestniczyły.

Naszym celem jest wyłącznie przedstawienie sposobów, w jaki można nagrywać rozmowy i zaprezentowanie możliwości technicznych dostępnych dla Androida aplikacji. Wybraliśmy dla Was trzy programy, które naszym zdaniem są funkcjonalne i zaspokoją większość potrzeb w zakresie nagrywania połączeń. Jak zwykle zaznaczamy, iż są to tylko propozycje – podobnych aplikacji w Sklepie Play jest wiele, zachęcamy więc do wskazywania własnych faworytów w komentarzach.

FonTel - Rejestrator rozmów

Jedną z bardziej rozbudowanych aplikacji do nagrywania rozmów jest FonTel. To program z polskojęzycznym interfejsem, który mimo wielu oferowanych funkcji może być użyteczny nawet w rękach mniej doświadczonych użytkowników – pierwsze uruchomienie to konfiguracja w formie kreatora, którego zadaniem jest automatyczne dopasowanie ustawień nagrywania dźwięku na podstawie próbnie wykonanych rozmów z dowolną osobą z książki adresowej.Podczas konfiguracji, po każdej rozmowie jesteśmy pytani, czy tym razem jakość nagrania jest odpowiednia, a jeśli nie – aplikacja automatycznie zmienia preferencje na inne i prosi użytkownika o kolejną próbę. Gdy ustawienia zostaną zakończone, program działa w tle, o czym informuje stałe powiadomienie i jest w gotowości do nagrywania rozmów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Osoby, które czują się na siłach mogą także skorzystać z ustawień ręcznych, a tych jest wiele. W kwestii samego nagrywania skonfigurować można między innymi poziom automatycznego wzmocnienia dźwięku, częstotliwość próbkowania oraz format zapisu. Pozostałe opcje pozwolą między innymi zadecydować, czy chcemy nagrywać wszystkie rozmowy (wychodzące lub przychodzące), ustalić, czy chcemy rejestrować całą rozmowę, czy na przykład tylko rozmówcę, a nawet ustalić filtry dla konkretnych kontaktów, by rejestrowano tylko rozmowy z nimi.

Po odpowiednim skonfigurowaniu ustawień dźwięku, jakość nagrywanych rozmów oceniamy na bardzo dobrą. Nawet po zakończonej rozmowie aplikacja oferuje kilka narzędzi postprodukcji: wzmocnienie, normalizację oraz wyrównywanie głośności nagrania. Wszystkie pliki dźwiękowe odtworzyć można z poziomu listy historii połączeń (program tworzy własną), a także udostępnić i dodatkowo opisać notatką.

Nagrywanie rozmów

Kolejną wartą uwagi aplikacją jest ta nazwana po prostu Nagrywanie rozmów. W porównaniu do pierwszej z propozycji oferuje nieco mniej zaawansowane opcje i w konsekwencji (w naszym odczuciu) nieco gorszą jakość nagrań, ale gwarantuje jednocześnie gotowość do pracy praktycznie bez wstępnej konfiguracji. Ta jednak jest oczywiście możliwa i w razie konieczności można tu ręcznie zmienić parametry nagrywania dźwięku oraz inne aspekty pracy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dostępne są cztery formaty zapisu dźwięku, możliwość podbicia głośności oraz ustalenia opóźnienia nagrywania (osobno dla połączeń wychodzących i przychodzących). To mimo wszystko mniej, niż do zaoferowania miał FonTel, ale tutaj dostajemy za to opcję zapisywania kolejnych ustawień jako schematów, by później wygodnie się pomiędzy nimi przełączać. Ciekawostką jest natomiast możliwość skonfigurowania synchronizacji z Dropboxem lub Dyskiem Google, by w efekcie przechowywać rejestrowane nagrania w chmurze.

Tak samo jak w przypadku FonTela, tutaj także zarejestrowane nagrania wyświetlane są w formie listy połączeń. Wybierając konkretną rozmowę, można wzbogacić ją o notatkę, a później udostępniać w dowolny sposób. W darmowej wersji programu należy liczyć się widocznymi w interfejsie reklamami. Pełna wersja aplikacji nie tylko pozwoli się ich pozbyć, ale także rozszerzy część funkcji, w tym przypadku dodając na przykład obsługę gestu potrząsania telefonem, by wywołać nagrywanie.

ACR

Aplikacja do nagrywania rozmów ACR łączy w sobie wiele cech dwóch poprzednich. Nie wymaga konfiguracji już na starcie, nagrywając przy tym dźwięki w bardzo dobrej jakości. Ustawienia pozwalają za to kontrolować bardzo dużo aspektów pracy: dostępnych jest 8 formatów nagrywania, z których większość oferuje dwa poziomy jakości, można również regulować między innymi wzmocnienie dźwięku i opóźnienie nagrywania.

Nagrane pliki prezentowane są w formie historii połączeń, ale wygodnym rozwiązaniem jest tutaj możliwość przełączania się pomiędzy odrębnymi widokami połączeń przychodzących, wychodzących i ważnych oraz wbudowana wyszukiwarka. Konkretne nagrania można oczywiście udostępniać w dowolny sposób, opisywać notatkami oraz dodatkowo modyfikować, dzięki wbudowanemu edytorowi. Pozwoli on wyciąć z nagrania jedynie interesujący nas fragment.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nagrania wykonane programem mogą być automatycznie przesyłane do chmury, na własny serwer FTP, bądź bezpośrednio na skrzyknę mailową, ale są to funkcje zarezerwowane dla płatnej wersji aplikacji. W tym momencie kosztuje ona niecałe 7zł i mając na uwadze możliwości programu oraz estetykę interfejsu, ofertę bez problemu można uznać za dobrą. Płatna wersja wyeliminuje również wyświetlane w interfejsie reklamy.

Chcąc nagrać rozmowę telefoniczną urządzeniem z Androidem weźmy dodatkowo pod uwagę, iż nagrywanie może nie być możliwe na niektórych urządzeniach oraz konieczne jest do tego nadanie konkretnej aplikacji odpowiednich ustawień (najpewniej poprosi o nie sama przy pierwszym użyciu). Przed zakupem płatnych programów lub próbą nagrania ważnej dla nas rozmowy, warto więc wcześniej przetestować aplikacje w kontrolowanych warunkach.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)