NetHack, klasyczna gra ASCII, nie będzie już działać na Amidze i Atari
Jedna z najdłużej rozwijanych gier komputerowych w historii dostała właśnie drugą aktualizację w ciągu ostatnich 12 lat. Mowa o NetHacku – rozbudowanej fabularnie, turowej grze RPG, której grafika jest rysowana przez znaki ASCII. Gra powstała w 1985 roku i wciąż ma sporo fanów.
W NetHacku wcielamy się w bohatera poszukującego Amuletu Yendoru w generowanych losowo lochach, które gracz widzi narysowane na ekranie w widoku z góry. Gra jest zaliczana do „rogalików”, czyli gier podobnych do Rogue – generowanych losowo gier RPG. Rozgrywka toczy się turowo (na zmianę rusza się gracz i świat), a system jest zbliżony do Dungeons & Dragons, podobnie jak w wielu innych grach RPG. Gra była rozwijana na systemu Unixowe, potem została przeniesiona na DOS-a i Atari ST. W 1987 różne wersje zostały zgromadzone w jednym repozytorium i dzięki temu NetHack osiągnął swój ostateczny kształt. Początkowo gra nazywała się po prostu Hack, ale ponieważ programiści porozumiewali się wyłącznie za pośrednictwem Internetu, dostała przedrostek Net.
NetHack 3.6 został wydany w 2015 roku, a teraz dostaliśmy wersję 3.6.1 z poprawkami i kilkoma zmianami rozgrywki – można na przykład wyleczyć się ze ślepoty zjadając ciało pielęgniarki, trenować małpy z pomocą banandów i wykorzystać nóż do otwierania puszek. Zapowiadane na przyszłość zmiany mogą zasmucić zatwardziałych retromaniaków. NetHack 3.6.1 porzuci obsługę dyskietek na wszystkich systemach, a także 16-bitowego DOS-a, systemów Amigi, Atari, Macintosha Classic i OS/2, chyba że znajdzie się programista chętny dalej je utrzymywać.
W planach jest już wydanie NetHacka 4.0, który wprowadzi spore zmiany w grafice. Na Windowsie i Linuksie będzie można między innymi wykorzystać ikony lub więcej kolorów. Dla zatwardziałych fanów tego typu gier jednak konsola ma wyjątkowy charakter, więc nie należy się dziwić, jeśli ikony nie będą cieszyły się popularnością.
NetHack znajduje się w naszej bazie gier. Bardzo polecam, jeśli macie ochotę przypomnieć sobie, jak wyglądały początki gier komputerowych. Był czas, gdy była to moja ulubiona gra.