Noc spadających gwiazd 2019. Aplikacje pomogą ci znaleźć i oglądać Perseidy
Noc spadających gwiazd coraz bliżej. Wtedy najlepiej widać Perseidy. W tym roku ta szczególna noc wypada 13 sierpnia.
09.08.2019 | aktual.: 09.08.2019 13:51
Perseidy to rój meteorów, który regularnie przecina orbitę Ziemi. Widać je na niebie jako spadające gwiazdy między 17 lipca i 24 sierpnia. Z naszego punktu widzenia Perseidy przechodzą przez 3 gwiazdozbiory: Kasjopeja, Perseusz i Żyrafa, przy czym najlepiej je widać na tle Perseusza – stąd ich nazwa.
Jeśli chcesz szybko zorientować się, w którą stronę warto patrzeć podczas nocy spadających gwiazd, polecam jedną z poniższych aplikacji. Są to mapy nieba, na których można łatwo znaleźć Perseidy i Perseusza, a następnie z pomocą kompasu w telefonie znaleźć odpowiedni kierunek dla obserwacji.
Sky Map – mapa nieba według Google
Sky Map to bardzo prosta mapa nieba z wyszukiwarką, podpisami obiektów na niebie i łatwą nawigacją. Żeby znaleźć Perseidy, wystarczy wpisać 3 pierwsze znaki w polu wyszukiwarki.
Po wybraniu odpowiedniej pozycji aplikacja przełączy się na widok mapy i wskaże, w którym kierunku należy celować smartfonem. Gdy pojawi się pomarańczowy okrąg, jesteś u celu – twój telefon wskazuje prosto na Perseidy. Możesz zamknąć nawigację krzyżykiem, odłożyć smartfon i cieszyć się widokami.
Sky Map ma jeszcze jedną zaletę – na widoku mapy można bardzo łatwo wyłączyć zbędne elementy jak ekliptyka, horyzont, planety czy linie schematycznie łączące gwiazdozbiory.
[frame]Aplikacja Sky Map jest dostępna dla systemów: [url=]Android[/url][h2]Sky Safari – świetna do regularnych obserwacji[/h2]Sky Safari jest aplikacją bardziej rozbudowaną. Jest też na tyle łatwa w obsłudze, że sprawdzi się nawet w sytuacji, gdy chcesz jednorazowo znaleźć Perseidy na niebie lub obserwować niebo z dzieckiem. By znaleźć Perseidy, możesz skorzystać z wyszukiwarki. Po wybraniu odpowiedniego obiektu z listy zobaczysz jego parametry. Jest tu między innymi data największego natężenia Perseidów, gdy najłatwiej je obserwować – w roku 2019 jest to 13 sierpnia.
By przejść do mapy, musisz wybrać celownik w lewym dolnym roku ekranu.
Aplikacja przeniesie cię prosto do mapy i wskaże, gdzie widoczne będą Perseidy. Możesz uruchomić nawigację z pomocą kompasu i żyroskopu swojego smartfona, dotykając kompasu na dole ekranu. W tym trybie zobaczysz strzałki kierujące do obiektu zainteresowania. Pomogą wycelować smartfonem prosto w Perseidy.
Aplikacja ma nawet funkcję podpowiadania, co warto zobaczyć dziś w nocy. Jeśli masz amatorski teleskop albo planujesz taki zakup, Sky Safari na pewno ci się przyda. Aplikacja ma też tryb nocny, który nie razi podczas obserwacji w terenie.
Aplikacja Sky Safari jest dostępna dla systemów: Android, iOS (brak wersji darmowej)
Sky Walk 2 – najładniejsza mapa nieba
Z aplikacji, które dziś wybrałam, Sky Walk 2 jest najładniejsza. By odnaleźć na niej Perseidy, można skorzystać z wyszukiwarki głosowej lub wpisać odpowiednie hasło. W tej aplikacji także nie ma polskiego tłumaczenia, więc polecam wpisać Perseids. Odpowiednia grupa Perseidów, widoczna w bieżącym roku, będzie widoczna na początku listy.
Tu niestety trzeba będzie sięgnąć do portfela i wysupłać 4 złote. Biblioteka z deszczami meteorytów jest płatnym dodatkiem do aplikacji Star Walk 2. Możesz też od razu odblokować wszystkie dodatki i pozbyć się reklam za 21,99 zł. To niezła cena, jeśli lubisz pooglądać niebo bez wychodzenia z domu lub zaplanować nocne obserwacje.
Po załadowaniu biblioteki z Perseidami zostaną one pokazane na ekranie. By ułatwić sobie znalezienie Perseusza i kierunku, z którego przybywają Perseidy, możesz włączyć Kompas w lewym górnym rogu ekranu. Dotykając innych elementów, uzyskasz dodatkowe informacje, jak tor lotu asteroidy. Planety, gwiazdy i asteroidy można obejrzeć w postaci modeli 3D. Ciekawie prezentuje się też widok nieba rejestrowany na różnych częstotliwościach, których nie widzimy – w spektrum mikrofalowym, promieni gamma czy podczerwieni.
Bonus: Light Pollution Map
Jeśli nie masz jeszcze upatrzonego miejsca do obserwowania nocnego nieba, pomoże ci je wybrać aplikacja Light Pollution Map. To narzędzie dla fotografów pracujących w nocy. Głównym elementem jest mapa zanieczyszczenia światłem, czyli mapa miejsc, gdzie jest na tyle jasno, że nie widać nieba.
Najlepiej wyjechać na teren, który jest na mapie niebieski lub w ogóle niezanieczyszczony. Jeśli nie chcesz ruszać się daleko poza swoje miasto, mapa ta wskaże ci kierunek do najbliższego w miarę czystego terenu.
Aplikacja Light Pollution Map jest dostępna dla systemów: Android