Notebook ze Snapdragonem, Windowsem 10 i LTE niemal gotowy
Microsoft Launcher i Edge for Android mają być sposobem Microsoftu na zdobycie udziałów w rynku smartfonów. Koncern z Redmond celuje też w inne segmenty rynku mobilnego, czy też hybrydowego. Firma oświadczyła właśnie, że powoli zbliża się do końca – prowadzonych wspólnie z Qualcommem – prac nad notebookiem korzystającym z łączności LTE, systemu Windows i procesora Snapdragon.
18.10.2017 | aktual.: 18.10.2017 12:34
Rynek pecetów i rynek telefonów komórkowych były przez ostatnie dziesięciolecia światami równoległymi. Czy istnieją dwie lepsze firmy niż Microsoft i Qualcomm, które mogłyby te światy połączyć?, powiedział Pete Bernard z Microsoftu podczas Qulacomm 4G/5G Summit w Hongkongu. Jak informuje zdnet.comDla Cristiano Amona, wiceprezesa Qualcommu, wspólnie prowadzone prace są jednym z najbardziej ekscytujących projektów, obok prac nad technologią 5G.
Windows 10 Running on a Qualcomm Snapdragon Processor
O ile jednak Qualcomm i Microsoft mogą samodzielnie zbudować i w podstawowym stopniu oprogramować nowe urządzenie, to jednak nie wszystko zależy wyłącznie od obu firm. Mogą zintegrować w notebooku kartę eSIM (embedded SIM), ale by prawidłowo ona działała i urządzenie bez przerwy miało łączność, konieczna jest współpraca z operatorami sieci. Z takim podejściem zgadza się Tom Bennett, dyrektor usług technologicznych w British Telecom i EE Ltd., który zauważa, że producenci chcący wprowadzać rozwiązania oparte o eSIM muszą omówić swoją strategię z operatorami. Na razie jednak, jak informowaliśmy wcześniej, nie jest jasne, które z rozwiązań eSIM mogą wybrać Microsoft i Qualcomm.
Wiadomo jednak, że wiele korporacji jest zainteresowanych rozwijaniem ich pomysłu i produkcją urządzeń z nim związanych. Już w maju Qualcomm chwalił się współpracą z Asusem, Lenovo i HP, a obecnie dyrektor wykonawczy Asusa Jerry Shen stwierdził, że jego firma z pasją podchodzi do tego typu innowacji i podkreślił, że pecet z Windows 10 i Snapdragonem będzie dla operatorów kolejną okazją do zarobienia pieniędzy. Korzystanie z komputera stało się doświadczeniem w pełni mobilnym. Qualcomm i Asus z zaangażowaniem pracują nad kolejnymi udoskonaleniami. Ciągle podłączony do sieci mobilny pecet to naturalna konsekwencja naszej współpracy, stwierdził Shen.
Od debiutu zawsze podłączonych do sieci notebooków z Windowsem i procesorem ARM dzieli nas jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy. Nieznana jest też ich cena, jednak biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ze strony różnych producentów OEM można się spodziewać dużego zróżnicowania oferty i cen.