Nowa Krita: łatwe kolorowanie ilustracji i nowe narzędzia do kształtów
Narzędzia do rysowania i modyfikacji kształtów wektorowych to najważniejsza nowość w tym wydaniu. Na specjalnej warstwie dla kształtów wektorowych można umieszczać predefiniowane kształty, które zostaną potem zmodyfikowane, lub rysować własne krzywe. W ramach warstwy utrzymana jest osobna hierarchia kształtów, na których można bez problemu wykonywać operacje logiczne (suma, różnica, część wspólna). Dodana została także obsługa plików SVG zamiast ODG, dzięki czemu Krita może wymieniać pliki wektorowe z Inkscapem.
Na uwagę zasługuje także nowe narzędzie do tworzenia tekstu, o którym już pisałam przy wydaniu bety Krity 4.0. Docelowo będzie to narzędzie w pełni obsługujące fonty w formacie OpenType, łącznie z pionowym kierunkiem pisania dla języków azjatyckich. Póki co możemy eksperymentować ze stylami i rozmiarami tekstu pisanego poziomo.
Warto wspomnieć także o wielowątkowych pędzlach, dzięki którym rysowanie jest zauważalnie szybsze – koniec z czekaniem, aż kreska dogoni pozycję pędzla. Ponadto do pędzli można dodawać dodatkowe tekstury, co pozwala osiągnąć ciekawe efekty, niedostępne dla tradycyjnych narzędzi. Poprawione zostały także filtry, jak wykrywanie krawędzi.
Twórców komiksów i ilustratorów zainteresuje możliwość łatwego kolorowania rysunków z pomocą maski kolorowania. Wystarczy na niej oznaczyć, które obszary mają przyjąć jaki kolor, a Krita samodzielnie wykryje krawędzie i pokoloruje powierzchnie. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu i jest wygodniejsze, niż korzystanie z klasycznego „wiadra z farbą”.
Krita 4 miała być wydana pod koniec ubiegłego roku, ale programiści musieli rozwiązać kilka problemów, które wstrzymywały to wydanie. Wciąż można napotkać na problemy – mogą się przytrafić na przykład przy otwieraniu Kritą 4 plików z Krity 3, dlatego warto mieć kopię zapasową rysunków. Znikło też okienko dokowalne, w którym można wyświetlić obrazek referencyjny. Ta funkcja wróci w Kricie 4.1.