Nowa testowa wersja Windowsa 10 trafiła do Insiderów: nowości głównie w Cortanie
Do uczestników programu Windows Insider trafiła już kolejna testowa werja systemu Windows 10. Oznaczona numerem 14279 kompilacja przynosi sporo nowości w asystencie Cortana, ale nie tylko. Ponadto doczekaliśmy już także Windowsa Core kompatybilnej z najnowszy Raspberry Pi.
07.03.2016 | aktual.: 07.03.2016 15:48
Cortana poznała trzy kolejne języki czy raczej dialekty już wcześniej dostępnych: dostępna jest meksykańska odmiana hiszpańskiego, brazylijska portugalskiego i kanadyjska francuskiego. Microsoft oczywiście nie omieszkał przedstawić tej nowości jako pełnoprawne nowe wersje językowe. Trudno stwierdzić jednak, aby podmiana części leksyki rzeczywiście mogła być postrzegana jak rewolucja. O obsłudze języka polskiego w Cortanie wciąż nie ma mowy.
Ponadto Cortana sukcesywnie otrzymuje także możliwości zapowiadane jeszcze przed lipcową premierą systemu. W kompilacji 14279 jest już możliwe ustawianie przypomnień za pomocą komend głosowych. Wystarczy przemówić do Cortany rozpoczynając swoją wypowiedź od remind me…. Użytkownik otrzyma wówczas możliwość sprecyzowania szczegółów przypomnienia: daty czy miejsca.
Może jednak także polegać na rozpoznaniu odpowiedniego terminu, w którym wyświetlona ma zostać powiadomienie, przez Cortanę. Może ona na przykład rozpoznać tytuł filmu, o którym każe sobie przypomnieć użytkownik, by następnie sprawdzić datę jego premiery i wyświetlić komunikat odpowiedniego dnia. W kolejnych wersjach ma być także dostępne wywołanie całego podglądu listy zapisanych przypomnień za pomocą komendy głosowej.
Pomniejszych nowości jest więcej, ze szczegółami można zapoznać się na blogu Microsoftu. Mowa między innymi o takich detalach, jak ujednolicenie tła ekranu blokady i logowania, pojawiła się także integracja Office Sway z uniwersalną aplikacją Zdjęcia. To jednak nie wszystko, Microsoft nie omieszkał także zareagować na zaprezentowane ostatnio Raspberry Pi 3.
W repozytorium GitHub dostępna jest już bowiem nowa wersja zoptymalizowanego pod kątem Internetu Rzeczy i komputerów jednopłytkowych Windowsa 10 Core. Ze względu na liczne ograniczenia, nie należy jednak zakładać, że na podstawie Raspberry uda się dzięki nowemu Core zbudować jednopłytkowca z Windowsem do codziennej pracy. Niemniej zaangażowanie Microsoftu cieszy, a Core może mieć spory potencjał w oczach prężnej i aktywnej społeczności skupionej wokół Maliny.