Nowy GNOME 3 nastawiony na wydajną pracę

Właśnie ukazała się długo wyczekiwana wersja 3.0 środowiska graficznego GNOME.

GNOME 3.0 wykorzystuje wydane niedawno biblioteki GTK+ 3.0. Nowy GNOME został stworzony z myślą o eleganckim, niezatłoczonym pulpicie i prostocie użytkowania. Wygląd GNOME 3 to zupełnie nowe tematy kolorystyczne, nowa czcionka i starannie zaprojektowane animacje. Zdaniem twórców jest to najładniejszy pulpit GNOME w historii środowiska.

Widok aktywności pozwala na śledzenie i szybki dostęp do wszystkich okien programów. Co ciekawe, można się do niego dostać na wiele sposobów, w tym poprzez najechanie kursorem na odpowiedni róg pulpitu oraz porzez wciśnięcie „activities key”, znanego również jako klawisz Windows. Aby umożliwić jeszcze szybszą pracę, to wydanie GNOME bardzo intensywnie wykorzystuje skróty klawiszowe. Ponieważ zdaniem projektantów GNOME komunikacja jest bardzo ważna, a przejście do innego okna aby odpowiedzieć na błyskawiczną wiadomość zajmuje sporo czasu, w GNOME 3 wprowadzono możliwość odpowiadania bezpośrednio w powiadomieniu. Ponadto obszar powiadomień oraz panel GNOME niejako przesunięto z pierwszego planu w tło. Te i szereg innych zmian w GNOME 3.0 mają na celu przede wszystkim zmniejszenie liczby czynników rozpraszających użytkownika.

Nie tylko wygląd i zachowanie środowiska uległo zmianie. W GNOME 3 znajdziemy również zupełnie nową reprezentację ustawień systemowych, z nowymi kategoriami i możliwością przeszukiwania. Zmieniony został również wygląd menedżera plików, a mechanizm tworzenia przestrzeni roboczych na wielu pulpitach został zaprojektowany od zera, aby ułatwić zarządzanie oknami. GNOME 3 został ponadto przyśpieszony i zoptymalizowany zarówno dla mocnych maszyn jak i netbooków.

Szczegółowe informacje na temat nowego wydania GNOME oraz krótkie filmy prezentujące możliwości środowiska można znaleźć na stronie domowej projektu. Do repozytoriów popularnych dystrybucji systemu Linux GNOME 3 trafi w najbliższych dniach, a już teraz można przetestować je na minidystrybucji uruchamianej z płyty CD lub dysku USB, którą można pobrać ze stron projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (78)