Ostrzeżenie CSIRT NASK. Dotyczy cię, jeśli masz Facebooka

CSIRT NASK ostrzega przed oszustwami na Facebooku
CSIRT NASK ostrzega przed oszustwami na Facebooku
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek

15.09.2024 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CSIRT NASK zwraca uwagę na realizowane kampanie phishingowe, na które można trafić na Facebooku. Oszuści wykorzystują w tym przypadku wątek konkursu i rzekomej możliwości odebrania nagrody pieniężnej. Nietypowym elementem jest instrukcja z linkiem zamieszczana w komentarzu wpisu.

Oszustwo zaczyna się od kuszącego wpisu na Facebooku, w którym sugerowana jest wygrana w konkursie i możliwość odebrania nagrody pieniężnej. Instrukcja znajduje się w komentarzu do posta. Użytkownik ma teoretycznie do wypełnienia kilka etapów, w tym odwiedzenie strony pod podanym linkiem, odpowiednie skomentowanie publikacji (co najpewniej wpływa dodatkowo na jej zasięg) oraz zdążenie z realizacją tych etapów w ciągu 12 godzin. Oczywiście cała historia jest zmyślona.

Kluczowe jest rzecz jasna odwiedzenie strony, do której link podawany jest w komentarzu. W spreparowanym formularzu atakujący wyłudzają w ten sposób dane potencjalnej ofiary. Zależnie od przypadku mogą to być przynajmniej dane osobowe, ale najczęściej także numery kart płatniczych, choćby pod pretekstem potwierdzenia tożsamości czy "odebrania przelewu" w związku ze wspomnianym konkursem. Naturalnie w praktyce te etapy są wyłącznie elementami wyłudzenia.

Przykład fałszywego konkursu na Facebooku
Przykład fałszywego konkursu na Facebooku© CSIRT NASK

Jeśli oszust wejdzie w posiadanie danych ofiary w ten sposób, będzie mógł w najlepszym przypadku zrobić zakupy na jej koszt, a w gorszych - próbować wziąć kredyt na jej dane albo zapisać do subskrybowania niechcianej usługi. Wówczas z konta będą regularnie ubywać mniejsze kwoty, co co do zasady trudniej zauważyć, zwłaszcza gdy nie kontroluje się stanu konta w banku codziennie. Przed niepowołaną próbą zaciągnięcia pożyczki może nas z kolei ochronić zastrzeżony PESEL.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zawsze przypominamy, że atrakcyjnie brzmiące oferty znajdowane w sieci co do zasady powinny budzić nasze podejrzenia. Trudno bezrefleksyjnie uznać, że faktycznie należy się nam pięciocyfrowa kwota jako wygrana w konkursie realizowanym w social mediach, o którym dotychczas niczego nie słyszeliśmy. Niestety jednak w rzeczywistości takie wyłudzenia bywają skuteczne. Apelujemy o ostrożność, podchodzenie do wszystkich ofert tego typu z dystansem i pełną świadomość tego, gdzie podajemy swoje dane, zwłaszcza gdy są wśród nich numery kart płatniczych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
internetbezpieczeństwofacebook
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także