Oszuści na OLX. W ten sposób działają

Nasz czytelnik zgłosił nam kolejną próbę oszustwa na portalu OLX. Mężczyzna wystawił kilka przedmiotów na sprzedaż i w ciągu zaledwie kilku minut otrzymał propozycje dokonania zakupu, ale z wysyłką rezerwowaną przez kupującego.

OLX
OLX
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Kowasz

Nowe oszustwo, które można zobaczyć na dostarczonych nam zdjęciach, jest bardzo podobne do tego z wykorzystaniem "dostawy DPD". Tym razem przestępcy wykorzystują wizerunek firmy kurierskiej InPost, aby przekonać swoje nieświadome ofiary do przekazania im pieniędzy.

Sposób działania jest niemalże identyczny, jak w poprzednim przypadku. Przestępcy próbują przekonać osoby sprzedające na OLX o rzekomej możliwości wybrania "dostawy InPost", która ma umożliwiać otrzymanie pieniędzy za wystawiony przedmiot za jej pośrednictwem oraz jednoczesne zapewnienie wysyłki towaru. W rzeczywistości podana metoda nie istnieje, a przestępcy przejmują nasze pieniądze, a często także i pełen dostęp do bankowości elektronicznej.

Jak opisuje metodę nasz czytelnik, boty albo osoby działające jak boty bezkarnie próbują doprowadzić do wyłudzenia danych, poprzez zachęcenie sprzedawcy do kliknięcia w przesłanego linka. Zauważa również, że za każdym razem próba oszustwa odbywa się poprzez popularny komunikator WhatsApp.

Próba oszustwa na portalu OLX, "na dostawę InPost"
Próba oszustwa na portalu OLX, "na dostawę InPost"

Oszust przekazuje, że zakupił już przedmiot, wybrał rzeczoną "dostawę InPost", a sprzedawca będzie mógł odebrać środki po kliknięciu załączonego linku. W rzeczywistości jest to łącze do spreparowanego serwisu płatności, który pomaga przestępcom w wyłudzaniu danych logowania do bankowości lub danych karty płatniczej. Jeśli sprzedawca nie zwróci uwagi na kilka szczegółów, które powinny mu się wydać podejrzane i machinalnie uzupełni wszystkie dane, udostępni swój login i hasło do banku oszustom.

Jeżeli osoba sprzedająca na OLX lub w innym serwisie, otrzyma tego rodzaju wiadomości poprzez komunikator WhatsApp czy też w bezpośredniej wiadomości na portalu, powinna je zignorować. Wszystkie serwisy zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży przedmiotów podkreślają, że bezpieczeństwo transakcji można zachować w praktyce tylko podczas korzystania z oficjalnie dostępnych narzędzi transakcyjnych.

Karolina Kowasz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
internetbezpieczeństwowhatsapp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)