Parallels Access 3.0: udostępnianie dużych plików bez chmury i gry z Windowsa na iPadzie

Gdy zachodzi potrzeba, by na tablecie przejrzeć pliki z komputera albo uruchomić na chwilę program, z pomocą przychodzi usługa Parallels Access. Dzięki nowej wersji aplikacji mobilnych można przez Internet przejrzeć pliki na Maku oraz uruchomić programy. Co ciekawe, można w ten sposób korzystać nie tylko z programów dla systemu OS X, ale także dla Windowsa, jeśli został zainstalowany na maszynie wirtualnej Parallels Desktop.

Parallels Access 3.0: udostępnianie dużych plików bez chmury i gry z Windowsa na iPadzie

Parallels Access Overview Video

Aplikacje Parallels Desktop pozwalają korzystać z programów z komputera na tablecie, a także dają dostęp do kilku ciekawych funkcji dodatkowych. Podczas pracy z programami można włączyć widok kursora myszy, mikrofon oraz dodatkowe klawisze modyfikujące na klawiaturze ekranowej, dzięki czemu korzystanie z desktopowych programów na ekranie dotykowym jest nieco łatwiejsze. Ponadto można wykorzystać różne gesty, by sobie pracę ułatwić (puknięcie dwoma palcami zastępuje kliknięcie prawym przyciskiem myszy i tym podobne).

  • Paint z Windowsa 10 na tablecie
  • Ustawienia jakości, w tle ArtRage z OS X
[1/2] Paint z Windowsa 10 na tablecie

Obraz przekazywany przez Parallels Access może mieć różne rozmiary i różną jakość, zależnie od urządzenia i dostępnego połączenia. Można wyświetlać na ekranie telefonu fragmenty pełnej rozdzielczości pulpitu Maka lub dopasować rozdzielczość do ekranu urządzenia mobilnego, zależnie od aktualnych potrzeb. Często używane programy można dodawać do listy wewnętrznego Launchera Parallels Access.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Parallels Access pozwala także przeglądać pliki Maca i lokalne pliki na urządzeniu mobilnym. Podobnie jak inne aplikacje do synchronizacji plików, umożliwia także zapisanie niektórych na urządzeniu, dzięki czemu można z nimi pracować bez połączenia z komputerem.

W wersji 3.0 aplikacji wprowadzona została także możliwość udostępniania dużych plików bez umieszczania ich w chmurze – wystarczy z aplikacji podać odnośnik innym, by mogli go pobrać, ale pobieranie będzie odbywać się z komputera w domu lub biurze, a Parallels Access jedynie przekieruje połączenie. Dzięki temu można rozpocząć pobieranie natychmiast po otrzymaniu odnośnika. Listę udostępnionych plików oraz liczbę pobrań każdego z nich można zobaczyć w desktopowym asystencie Parallels Access. Z poziomu menedżera plików można także uruchomić programy i otworzyć pliki w wybranych programach do edycji, niczego więc nie powinno brakować.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kolejną nowością w aplikacji Parallels Access jest eksperymentalny tryb grania w aplikacji dla systemu iOS, który pozwala w miarę komfortowo grać w kilka gier z Windowsa na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy mogą zdefiniować własne gesty, by ułatwić sobie granie w Diablo III, Elder Scroll: Skyrim, NFS Rivals, League of Legends i Borderlands 2. Na razie funkcja ta została wprowadzona pilotażowo, ale jeśli się przyjmie, możemy spodziewać się większej kolekcji obsługiwanych gier. Ponadto w aplikacji dla urządzeń mobilnych z jabłkiem pojawiła się możliwość połączenia z dyskiem OneDrive (obok Dropboksa i Google Drive), lepsza obsługa zmian orientacji ekranu oraz podgląd miniatur plików w menedżerze plików Parallels Access. W obu wersjach aplikacji poprawione zostało także wybudzanie komputera ze snu przez sieć (wake on LAN).

Aby skorzystać ze strumieniowania programów na urządzenie mobilne należy na Maku zainstalować Parallels Desktop i towarzyszącego mu asystenta Parallels Access, na urządzeniach mobilnych zaś aplikację dla Androida lub iOS.

Po założeniu konta i zalogowaniu się na nie na wszystkich urządzeniach można rozpocząć tygodniowy okres próbny usługi i łączyć się z Makiem (oraz zainstalowanym na nim Windowsem) z telefonu bądź tabletu w sieci lokalnej lub przez Internet. Na ekranie Maka zobaczymy informację o nawiązaniu połączenia, ale nie oznacza to, że nie będzie można z niego korzystać także lokalnie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Abonament na usługę kosztuje 20 dolarów rocznie i pozwala na korzystanie z pięciu Maków w ramach jednego konta.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)