PAX: patentowy pokój w świecie Androida. Ceną będzie unifikacja

W świecie, w którym wynalazczość jest silnie regulowana, awręcz reglamentowana przez prawo patentowe i ochronę własnościintelektualnej, nie fizyka, informatyka i technika stanowiąnajwiększe wyzwania dla innowacyjności, lecz zespoły prawników.PAX ma to zmienić, przynajmniej w świecie Androida. Ta nowainicjatywa Google’a ma otworzyć drogę do pokoju i harmonii wekosystemie najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie.

PAX: patentowy pokój w świecie Androida. Ceną będzie unifikacja

Android od początku był systemem otwartoźródłowym. Nieoznacza to jednak automatycznie, że był systemem darmowym. Wieluczołowych producentów smartfonów, by uniknąć problemów,zgodziło się płacić Microsoftowi za licencje na własnośćintelektualną firmy z Redmond, rzekomo wykorzystywaną w ichurządzeniach. Za spokój warto było zapłacić, tym bardziej, żeGoogle nie oferowało żadnego wsparcia prawnego dla Android OpenSource Project. W końcu doszło do sytuacji, w której Microsoftwięcej zarabiał na licencjonowaniu swoich patentów w Androidzie,niż na swoich własnych systemach mobilnych.

Microsoft nie był tu jedyny, właściwie trudno wskazaćproducenta spoza Chin, który nigdy nikomu niczego nie zapłacił zarzekome naruszenie patentu w androidowym smartfonie. Patentoweportfolio było bronią zarówno zaczepną jak i obronną na tymrynku, a relatywna zgoda między producentami bazowała przedewszystkim na chęci uniknięcia odwetu – nikt przecież nie mógłbyć całkowicie pewien, czy akurat coś czegoś gdzieś nie narusza.

PAX to nazwa (nie akronim!) porozumienia Android NetworkCross-License Agreement, które ma skończyć z wzajemnąpodejrzliwością i uczynić Androida znacznie odporniejszym napatentowych trolli. Do porozumienia dołączyć może każdyproducent. Konsekwencje są natychmiastowe: wszyscy członkowiezapewniają sobie prawo do wzajemnego korzystania ze swoich patentówbez opłat licencyjnych (royalty-free) we wszystkich dziedzinachzwiązanych z Androidem i jego aplikacjami, zobowiązują się też,że nigdy nie pozwą innego członka porozumienia o naruszeniewłasności intelektualnej w tym zakresie.

Do PAX przystąpiły oprócz Google już także Samsung, LG,Foxconn, HMD Global (producent nowych Nokii), HTC, Coolpad, BQ orazAllview. Wspólnie firmy te dysponują 230 tysiącami patentów narozwiązania, z których będzie mógł skorzystać każdy, ktozgodzi się na te warunki – i będzie produkował urządzeniaspełniające wymogi kompatybilności Androida.

Choć na pozór wygląda to wspaniale, to trzeba pamiętać, żePAX jest obosieczną bronią. Google zyskuje w ten sposób większąkontrolę nad losami Androida, rozbraja firmy z ich własnościintelektualnej, likwiduje ich potencjalne przewagi konkurencyjneprzeciwko rywalom, którzy również dołączyli do porozumienia. Niejest też nigdzie powiedziane, że członkowie PAX wspólnie nie będąwystępowali przeciwko tym, którzy zdecydowali się pozostać pozaporozumieniem.

Na koniec ciekawostka: licencja PAX nie jest licencją publiczniedostępną, nie możemy zapoznać się z jej szczegółowymizapisami. O jej treść zainteresowani przystąpieniem mogą jedyniewystąpić, zgłaszając się na stronieinicjatywy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)