PC są wciąż za duże, Intel w przyszłym roku pokaże komputery wielkości kciuka
Pecety wielkości takiego grubszego kciuka – oto recepta Intelana wprowadzenie inteligencji do monitorów czy telewizorów.Podczas ostatniej konferencji dla inwestorów, wiceprezes firmy KirkSkaugen, pokazał nowy, najmniejszy jak dotąd format komputerówosobistych – nowy i najmniejszy przynajmniej dla Intela.
Małe komputerki nie są dla Intela niczym nowym. Jego NUC-e(Next Unit of Computing) zdobyły pewną popularność, zapewniającniezłą moc obliczeniową mobilnych wersji procesorów Core w małejobudowie o rozmiarach 11,7 cm × 11,2 cm × 3,5 cm. Format tenszybko jednak przestał być najmniejszym. Nowe komputerki firmyZOTAC z serii pico były już o połowę mniejsze. Co prawda w środkuznalazło się już miejsce tylko dla procesorów Atom Baytrail, alerozmiar całości zrobił wrażenie. Trzykrotnie mniejszy od NUC-akomputer o rozmiarach 11,55 cm × 6,6 cm × 1,92 cm bezproblemu mieścił się w kieszeni marynarki.
Osiągnięcie Zotaca już jednak w październiku przyćmiłchiński producent Shenzhen Apec Electronics, chwaląc siękomputerkiem APM-D01z Atomem Baytrail w środku, o rozmiarach 10 cm × 3,8 cm × 0,96 cm,dwunastokrotnie mniejszym od intelowego formatu. Taki sprzętwielkości dużego pendrive'a można podłączyć bezpośrednio domonitora czy TV przez wystający z niego wtyk HDMI.
Oczywiście taki format komputera nie jest niczym nowym, nawet narynku konsumenckim. W chińskich sklepach internetowych pełno jestdziałających pod kontrolą Androida komputerków, które w takiejniewielkiej obudowie mieszczą nawet ośmiordzeniowe procesory ARM, 2GB RAM, 32 GB pamięci masowej flash, a do tego czasem nawetzintegrowany tuner telewizyjny. Format ten spodobał się już nawetbardziej znanym producentom – Dell oferuje biznesowi androidowyterminal DellWyse Cloud Connect, również działający na procesorze ARM.
Intel nie może bezczynnieprzyglądać się sytuacji, w której Dell sprzedajekorporacjom komputerki z ARM-ami w środku. Kirk Skaugen przyznaje,że rynek na taki sprzęt, w samych Stanach Zjednoczonych, możetylko w przyszłym roku wchłonąć dziesiątki milionów sztuk – i dlategow roku 2015 „kciukowe” komputerki mają stać się ważnymzagadnieniem dla Intela.
W trakcie konferencji wiceprezes Intela pokazał nawet prototyptakiego sprzętu, jednak nie zademonstrował jego możliwości.Stwierdził jedynie, że urządzenia takie nie zastąpią laptopów imini-desktopów z procesorami Core, lecz będą stanowiły ich„rozszerzenie”. Do czego konkretnie miałyby posłużyć jakorozszerzenia oprócz wprowadzania inteligencji, tego niestetySkaugen nie wyjaśnił.