PCLinuxOS 2014.04 z nowym KDE i rozbudowaną wersją FullMonty

Mnogość różnego rodzaju dystrybucji systemu Linux może przerażać. Początkujący użytkownik może stanąć przed wyborem jednej z nich i zadawać sobie trudne pytanie: co wybrać? Wśród nich znajdziemy kilka, które zdecydowanie ułatwiają rozpoczęcie przygody z pingwinkiem. Zaliczymy do nich także PCLinuxOS, który w ostatnich dniach został zaktualizowany. Autorzy tej dystrybucji postanowili użyć kernela w wersji 3.12.16 jako bardzo stabilnego, a także środowiska KDE 4.12.3. Zaktualizowane zostały także wszystkie aplikacje wchodzące w jej skład, sterowniki i kodeki.

PCLinuxOS 2014.04 z nowym KDE i rozbudowaną wersją FullMonty
Redakcja

Obraz

PCLOS, bo tak często w skrócie nazywany jest PCLinuxOS, oferuje użytkownikowi wiele środowisk graficznych, niemniej tym traktowanym w sposób wyjątkowy jest KDE. Odróżnia się on nieco od czystej implementacji, posiada też swoje dedykowane menu do zarządzania systemem. Dystrybucja jest dostępna w trzech wersjach: MiniMe, która posiada tylko podstawowy pulpit KDE, standardową, a także FullMonty. Ta ostatnia wersja to solidna mieszanka, która na sześciu osobnych pulpitach oferuje sześć różnych zestawów narzędzi w zależności od zastosowania: internetu, gier, multimediów, grafiki, biura i systemu. W wydaniu tym znajdziemy cała masę oprogramowania różnego typu, co dla jednych osób będzie zaletą, dla innych natomiast wadą wprowadzającą niepotrzebnych chaos.

Dystrybucja ta wywodzi się z Mandrake Linux, co może budzić w niektórych użytkowników mieszane uczucia. Jeżeli jednak damy temu rozwiązaniu szansę to szybko okazuje się, że PCLOS to kawał solidnej roboty. Dystrybucja korzysta z pakietów typu RPM, zawiera pełny pakiet niewolnych kodeków pozwalając na odtwarzanie popularnych plików multimedialnych. Znajdziemy tu również własnościowe sterowniki, mające na celu eliminację problemów oraz zwiększenie wydajności. Istotna zaleta to fakt, że PCLinuxOS to dystrybucja ciągła. Wydawane okresowo paczki to po prostu zaktualizowana wersja, niemniej użytkownicy korzystający z systemu do tej pory aktualizują go na bieżąco i nie są aż tak narażeni na problemy pojawiające się przy aktualizacjach dystrybucji z cyklicznymi wydaniami.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)