Pendrive do instalacji Windowsa 10: Rufus 3.5 sam ściągnie i nagra obraz
Rufus to niewielki program do tworzenia przenośnych dysków instalacyjnych i rozruchowych. Rufus zyskał popularność między innymi dzięki temu, że pracuje szybciej od konkurentów, ale też nie wymaga instalacji. To czyni z niego idealny element niezbędnika do ratowania komputerów po awarii.
18.03.2019 16:56
Dostępna jest już wersja 3.5 Rufusa, która wprowadza interesującą z punktu widzenia użytkowników Windowsa nowość. Program może samodzielnie pobrać obrazy ISO systemów z rodziny Windows 10 i 8.1, a następnie automatycznie przygotować dyski Flash, z których będzie można system zainstalować na komputerze. Rufus używa skryptu Fido, dostępnego także samodzielnie.
Cały proces jest bardzo prosty. Po uruchomieniu Rufusa można zdecydować, czy wybierzemy ISO do nagrania z dysku, czy powinien on sam ściągnąć obraz z sieci. W tym drugim przypadku mamy do wyboru dwie wersje Windowsa w różnych edycjach (Home, Pro, Education) i kompilacjach. Dla Widnowsa 10 będą to 1809, 1803, 1707 i kilka starszych. Są tu tylko obrazy udostępniane przez Microsoft.
Kolejnym krokiem jest wybór języka systemu. Trzeba jeszcze podłączyć pendrive do komputera i wskazać go Rufusowi jako docelowy dysk. Po tym kroku Rufus wykona całą pracę automatycznie, a użytkownik będzie mógł przystąpić do instalacji systemu.
Co z instalkami Linuxa?
Tworzenie dysków do instalacji Linuxa przebiega tak samo, jak wcześniej. Najpierw trzeba pobrać obraz wybranej dystrybucji samodzielnie, a następnie przejść przez wszystkie kroki po staremu. Kto wie, czy z czasem Rufus nie dorobi się automatycznego pobierania także obrazów różnych dystrybucji Linuxa.
Bez zmian pozostały też bardziej zaawansowane opcje Rufusa. Podczas tworzenia rozruchowego dysku można wybrać schemat tablicy partycji (GPT, MBR), system plików i jego parametry.
Najnowsza testowa wersja Rufusa znajduje się w naszej bazie programów. By pobrać betę, należy wybrać ją z listy pod przyciskiem „Wszystkie wersje”.