Pinta doczekała się wersji 2.0. Aplikacja zyskała nowoczesny wygląd i nowe funkcje
Znane oprogramowanie open source, Pinta, otrzymało sporą aktualizację. Chociaż wcześniejsze uaktualnienie pojawiło się zaledwie miesiąc temu, twórcy zdecydowali się na udostępnienie już wersji 2.0, która znacząco zmienia możliwości programu.
03.01.2022 15:35
Pinta jest aplikacją umożliwiają edycję zdjęć i malowanie za pomocą prostych narzędzi do rysowania. Ze względu na swój charakter, jest szczególnie lubiana przez użytkowników Linuksa oraz fanów otwartego oprogramowania. Oferuje kilka opcji ulepszania obrazu, filtrów fotograficznych i łatwych w użyciu efektów.
Zmiany i nowości w wersji 2.0
Jak ogłosili twórcy Pinty, nowa wersja otrzymała port do GTK3 i .NET 6. Główną zmianą, którą z pewnością zauważą wcześniejsi użytkownicy aplikacji, jest nowy wygląd standardowych widżetów i okien dialogowych. Dodatkowo program otrzymał ulepszoną obsługę wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości oraz widżet paska stanu zawierający informacje o wyborze narzędzia oraz palecie kolorów.
Deweloperzy zdecydowali się także na wprowadzenie zmian w narzędziach tekstowych tak, aby używały standardowego widżetu wyboru czcionek. W przypadku korzystania z Pinty na macOS-ie, skróty klawiaturowe używają teraz klawisza Command zamiast Ctrl, a sam instalator zawiera teraz wszystkie niezbędne zależności wymagane do działania aplikacji.
Co ważne, poprawiono także kilka irytujących błędów, które przeszkadzały w korzystaniu z programu. Akcja Wklej do nowego obrazu nie tworzy już kilku niepotrzebnych elementów historii. Zmienione zostały również narzędzia wypełnienia kolorem i magicznej różdżki, dzięki czemu poprawiła się ich wydajność. Na macOS-ie zaś naprawiono problem sprawiający, że Pinta uruchamiała się w niewłaściwym języku.
Pobieranie nowej wersji Pinty
Program Pinta w wersji 2.0 w wersji dla Linuxa można ściągnąć z oficjalnej strony projektu. Za pomocą tej ostatniej można także samemu wziąć udział w ulepszaniu oprogramowania za pomocą raportowania błędów lub zgłaszania pomysłów na nowe funkcje programu.