Planujesz zakup używanego samochodu? Sprawdź jego historię na stronie MSW

Właśnie ruszyły strony Historia Pojazdu oraz Bezpieczny Autobus. Są to usługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dzięki którym można sprawdzić wpisy dotyczące odpowiednio wybranego pojazdu lub autobusu, którym wybierzemy się w podróż. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Planujesz zakup używanego samochodu? Sprawdź jego historię na stronie MSW

"Nie wierz w bajki, sprawdzaj fakty" - CEPiK 2.0

Każdy, kto rozważał zakup używanego samochodu, zastanawiał się nad jego prawdziwą historią — przede wszystkim, czy nie został skradziony, czy nie był wykorzystywany jako auto służbowe i czy aby licznik nie był „kręcony”. Takie informacje, jak ważność ubezpieczenia, oznaczenie pojazdu jako kradziony, czy zawsze przechodził badanie techniczne w terminie, a od 2014 roku nawet stan licznika przy badaniu technicznym, są na wyciągnięcie ręki. Możemy je uzyskać bez żadnych opłat, jeśli tylko mamy dostęp do numeru rejestracyjnego auta, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji (wszystkie dane znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym).

Obraz

W bazie można znaleźć także dane techniczne pojazdu, jak pojemność silnika, rozstaw osi, homologacja i tym podobne, które warto porównać z informacjami podawanymi przez sprzedawcę.

Analogicznie działa siostrzana usługa Bezpieczny Autobus, która została uruchomiona w świetnym momencie. Dzięki niej na podstawie numeru rejestracyjnego autobusu można sprawdzić, czy pojazd, którym będziemy podróżować, ma ważne badanie techniczne i opłacone ubezpieczenie, a także poznać jego dane techniczne. To szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, kiedy przewoźnicy, skuszeni perspektywą większych obrotów, mogą ryzykować.

Strony powstały w ramach projektu CEPiK 2.0, który realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki. Projekt ma zostać sfinalizowany w roku 2016 i wtedy oddany do użytku zostanie komplet przydatnych usług, mających pomóc kierowcom i podróżnym. Udostępnienie baz stało się możliwe dzięki zmianom w prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 10 maja. Na ich mocy dostęp do danych o pojazdach może uzyskać każdy, bez podawania przyczyny, a nie, jak wcześniej, tylko uprawnione instytucje i sam właściciel pojazdu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)