Plasma nie musi być ciężka. Netrunner CORE to małe i zwinne distro z KDE

KDE Plasma kojarzy się z jednej strony z ogromnymi możliwościamipersonalizacji pulpitu i świetnie zintegrowanym środowiskiemroboczym, z drugiej jednak strony ze sporym zapotrzebowaniem nazasoby komputera. Na tych słabszych laptopach, nie mówiąc już okomputerkach jednopłytkowych, lepiej dystrybucji takich jak OpenSUSEczy Kubuntu nie instalować. Nie oznacza to jednak, że do Plasmy bezCore i5 lepiej nie podchodzić. Zespół rozwijający Netrunneraprzygotował odmianę Core swojej dystrybucji, która działa bardzodobrze zarówno na słabszych maszynach fizycznych, jak i wograniczonych co do zasobów maszynach wirtualnych.

Plasma nie musi być ciężka. Netrunner CORE to małe i zwinne distro z KDE

Już po uruchomieniu nośnika instalacyjnego w trybie Live możnaodczuć, jak szybka jest Plasma w Netrunnerze Core i jak dopracowanesą komponenty pulpitu. Poza instalowaniu jest zaś jeszcze lepiej.Bazujący na Debianie 8 (Jessie) system oferuje może nie najnowszy,ale sprawdzony i stabilny zestaw oprogramowania, na bazie Linuksa 4.7, bibliotekQt 5.7.0, środowiska Plasma 5.7.5, KDE Frameworks 5.27 oraz KDEApplications 16.04.

Domyślny pulpit Netrunnera CORE z Simple Menu
Domyślny pulpit Netrunnera CORE z Simple Menu

NetRunner Core przynosi też kilka ulepszeń, które pozwoląlepiej dopasować system do scenariuszy, w jakich może on byćwykorzystywany. Aplet Plasma Services pozwala jednym kliknięciemwyłączyć wymagające usługi KDE, takie jak Akonadi(przechowywanie i zarządzanie informacjami osobistymi), Baloo(semantyczna wyszukiwarka), Krunner (uniwersalny launcher aplikacji)oraz KWallet (portfel do przechowywania wszystkich haseł).

Jednym kliknięciem wyłączymy przyciężkie usługi
Jednym kliknięciem wyłączymy przyciężkie usługi

Zastosowano na pulpicie proste menu startowe (Simple Menu), któredziała bardzo szybko i przypomina nieco stare menu ChromeOS-a, wsystemie znajdziemy także usługę NoVNC, działającą już wmomencie startu. Daje ona zdalny dostęp do desktopu przezprzeglądarkę na innym komputerze (na porcie 5900).

Taka sobie mała incepcja
Taka sobie mała incepcja

Oprócz standardowej, 64-bitowej wersji x86, przygotowano takżewersję Netrunnera CORE skompilowaną na ARM, dla jednopłytkowegokomputerka Odroid C1. Pobrać je możecie ze stronydystrybucji (zarówno z FTP jak i przez BitTorrenta). Wysocezoptymalizowane środowisko pracy i stabilna baza, jaką jest Debian8 sprawiają, że możemy śmiało to lekkie distro polecićwszystkim tym, dla których Xfce (nie mówiąc już o Openboksie)jest niewystarczające.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (98)