Podcasty wciąż na topie. W Polsce wzrosty o 300 procent
Do końca kwietnia podcasty na całym świecie cieszyły się popularnością większą o 42 proc. niż przed rokiem. W Europie wskaźnik ten podskoczył do poziomu 53 proc. Wielkimi fanami słuchania tej formy są również Polacy. Tu zainteresowanie przekroczyło aż 300 proc.
07.08.2020 | aktual.: 07.08.2020 18:17
Tak przynajmniej wynika z badań firmy Voxnest, która wspiera twórców podcastów oraz reklamodawców z kompleksowym zarządzaniem podcastami, ich monetyzacją oraz analityką i narzędziami monitoringu.Z ich raportu wynika, że Spotify stał się potentatem tej dziedziny i podbija już ponad 80 rynków spośród 92, na których jest dostępny. Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków dla tego formatu na świecie, tuż za Brazylią, Wielką Brytanią, Kanadą, Kolumbią, Włochami, Meksykiem oraz Hiszpanią. Szkoda tylko, że ani Voxnest, ani Spotify nie dzielą się konkretnymi liczbami, operując wyłącznie "procentami".
Czytaj też: iPhone bez Spotify: wiele aplikacji chwilowo nie działa (aktualizacja) - Ostatnio nasze podejście do wielu codziennych spraw, w tym rozrywki, ulega zmianom. Podcasty są tego doskonałym przykładem. Ten stosunkowo nowy format ewoluuje w zawrotnym tempie. W Spotify dostrzegamy w nim ogromny potencjał rozwoju, nie tylko z perspektywy słuchaczy, ale także twórców i biznesu muzycznego. Wraz ze wzrostem liczby słuchaczy rośnie również katalog dostępnych tytułów, dzięki czemu mamy możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców – mówi Federica Tremolada, dyrektor zarządzająca Spotify w regionie Europy Południowej i Wschodniej.
Popularność podcastów nie umyka największym i za mikrofonami siedli już m.in. [url=https://polygamia.pl/gry-to-strata-czasu-tak-zgadzam-sie-z-joe-roganem-opinia/]Joe Rogan][/url], Michelle Obama czy Kim Kardashian. Tyle Ameryka, nas bardziej interesuje Polska. W 2019 roku ulubionymi gatunkami słuchanymi w kraju były audycje z gatunku: sztuka i rozrywka, edukacja oraz komedia. W pierwszym półroczu 2020 r. sięgaliśmy po podcasty historyczne, edukacyjne oraz te związane z wiadomościami i polityką.
Dziesiątka najpopularniejszych audycji pierwszej połowy roku (dane na 19 lipca) to: Dwóch Typów Podcast, Kryminatorium, Ja i moje przyjaciółki idiotki, Tu Okuniewska, Rock i Borys, Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski, Karol Paciorek, Piąte: Nie zabijaj, Prawdziwe Zbrodni oraz Dział Zagraniczny.W sumie na Spotify znajdziemy obecnie 1 mln podcastów z czego ponad 400 powstaje ekskluzywnie na tę platformę.