Podobno jednak będzie zegarek z jabłkiem
Plotka o tym, że Apple pracuje nad zegarkiem, nie jest niczym nowym. Odrobina cierpliwości pozwala dotrzeć do plotek z lutego 2011 (grzebiąc głębiej można dokopać się też do innych rzekomych eksperymentów z biżuterią, na przykład pierścionka z października 2009 ;-)) i kilku ciekawych projektów mających zamienić iPoda Nano w zegarek (na przykład LunaTik z lewej strony grafiki), co sugeruje, że jest jakieś zapotrzebowanie na tego typu urządzenie. Zresztą, nawet powodzenie projektu Pebble (prawy górny róg grafiki) sugeruje, że miłośnicy technologii nadal lubią nosić na nadgarstkach czasomierze.
O zegarku Apple'a znów się zrobiło głośno za sprawą niezależnych informacji podanych przez New York Times i Wall Street Journal. Apple podobno eksperymentuje z konstrukcjami na nadgarstek, zrobionymi z materiału zwanego dosłownie szkłem wierzbowym (Willow Glass), za którego opracowaniem stoi firma Corning, odpowiedzialna również między innymi za Gorilla Glass. Corning pracował nad giętkim szkłem 10 lat i oto w zeszłym roku zostało uznane za gotowe do produkcji. W przeciwieństwie do Gorilla Glass, Willow Glass jest materiałem elastycznym, lekkim i można płytkę owinąć wokół urządzenia — na przykład pokryć nim elastyczny ekran OLED — lub nadgarstka. Zegarek Apple'a ma podobno działać pod kontrolą systemu iOS, ale jak zwykle wiemy na jego temat bardzo mało. A pytania nasuwają się same: jak będzie wyglądał, czy będzie miał Siri, czy będzie można go podłączyć do iPhone'a, czy będzie w stanie zastąpić iPhone'a, czy będzie można nagrać na niego piosenki z iTunes i słuchać przez słuchawki Bluetooth, czy będzie miał NFC, GPS, projektor… i tak dalej. Nie wiadomo też, jakimi funkcjami, których nie ma choćby SmartWatch z Androidem firmy Sony (na obrazku z prawej, poniżej Pebble), Apple będzie chciał skusić klientów.
Być może odpowiedź na niektóre pytania znajdziemy w donosach z grudnia ubiegłego roku. Wtedy świat obiegła wieść, że Apple współpracuje z Intelem nad konstrukcją „inteligentnego” zegarka z 1,5-calowym ekranem OLED firmy RiTdisplay (własność RITEK) i modułem Bluetooth, gdyż takie właśnie komponenty trafiały do fabryk, gdzie składane są gadżety z jabłkiem. Podobno prowadzone są rozmowy z Foxconnem na temat produkcji zupełnie nowej linii urządzeń i mamy je zobaczyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Po ostatnich „nowościach” Apple'a jednak nie oczekuję od tej firmy niczego szczególnego.