Pokémon GO w zmiksowanej rzeczywistości. Microsoft Hololens mogą pozwolić na to pierwsze

To będzie wielki rok dla wspomaganej rzeczywistości. Nawet jej„wersja dla ubogich”, działająca na smartfonach, potrafiłaukraść serca milionów graczy, którzy nie ustają w próbachzłapania wszystkich Pokemonów. Teraz wyobraźcie sobie, czymmogłoby być Pokémon GO, gdyby grane było na prawdziwych systemachwspomaganej rzeczywistości, takich jak tajemniczy Magic Leap czymicrosoftowe HoloLens. Zresztą nie musicie sobie wyobrażać.Microsoft oferuje przecież już HoloLensDevelopment Edition, dzięki którym można pisać oprogramowaniena te gogle AR. Holenderska firma Capitola VR stworzyła za jegoprototyp Pokémon Go działający w rozszerzonej rzeczywistości.

Pokémon GO w zmiksowanej rzeczywistości. Microsoft Hololens mogą pozwolić na to pierwsze

W grze Nintendo wspomagana rzeczywistość włączana jest tylkopodczas próby chwytania Pokemona, można jednak ją wyłączyć,zastępując widok z kamery wirtualnym środowiskem (w którymzresztą złapanie kieszonkowego potworka może być łatwiejsze). Wgrze Capitoli nie ma żadnego widoku kamery do wyłączenia, widzimyświat przez swoje oczy, a na to cały czas nałożony jest wirtualnyświat Pokemonów. W poniższym wideo można zobaczyć, jak poprzestrzeni biurowej rozsiane są Pikachu, Charmandery i Squirtle,które gestem ciśnięcia PokeKuli mogą zostać pochwycone przezgracza.

Pokemon Go HoloLens Mixed Reality

Skoro jedno małe studio deweloperskie mogło zrobić cośtakiego, to co dopiero mogliby zrobić programiści Niantic,współpracując z inżynierami Microsoftu od HoloLens? Przeniesionana gogle AR wersja gry mogłaby pokazywać Gymy i Pokestopynaniesione na świat materialny, toczyć w nim widowiskowe pojedynkiPokemonów czy szybko chwycić niespodziewanie pojawiającego sięPokemona, gdy wyskoczy z krzaków.

Trudno nam sobie wyobrazić, jakie konsekwencje wspomaganarzeczywistość może mieć dla rozwoju umysłowego dzieci. Ile torazy oskarżano gry komputerowe rozgrywane na konwencjonalnymsprzęcie o to, że zacierają granice między rzeczywistością ifikcją? Wraz z upowszechnieniem technologii AR i gier takich jakprzyszłe edykcje Pokémon GO ta granica przestanie w ogóle istnieć. Już zresztą branża zaczyna forsować na to co robi określenie MR, Mixed Reality, Zmiksowana Rzeczywistość. A skoro zmiksowana, to atomów od bitów nie odróżnisz. Z czasem korzystanie z bazowej, nudnej rzeczywistości 1.0, zrobionejtylko z atomów, bez domieszki bitów będzie uważane za przejawtechnologicznego zaprzaństwa, charakterystycznego dla ludzi, którzydziś chwalą się tym, że nie korzystają ze smartfonów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)