Polacy wolą sztuczną inteligencję zamiast polityków? Badanie wszystko wyjaśnia
Czy Polacy zgodziliby się na zastąpienie polityków przez algorytm sztucznej inteligencji i głosowanie za pośrednictwem smartfona? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niedawno opublikowanym raporcie "IE University Tech Insights Report".
W ostatnim czasie informowaliśmy o badaniu IE University. Eksperci z uczelni przeprowadzili ankietę, w której uczestniczyło 2769 osób z 11 państw, w tym również z Polski. Jej wynik dowiodły, że około 50 proc. Europejczyków nie miałaby nic przeciwko, gdyby rządziła nimi sztuczna inteligencja zamiast polityków. Więcej informacji na temat ogólny wyników badania można znaleźć tutaj.
AI zastąpi polityków?
Warto jednak dokładniej przyjrzeć się wynikom ankiety w Polsce. Czy Polacy są w stanie zaufać algorytmowi sztucznej inteligencji? A może wolą by rządzili nimi politycy, których znają z telewizji, mediów społecznościowych, kojarzą ich lokalne i krajowe działania oraz dotychczasowe osiągnięcia?
Wyniki badań wskazują, że Polacy wciąż podchodzi z pewnym dystansem do połączenia sztucznej inteligencji z polityką. Tylko 20 proc. ankietowanych zdecydowanie opowiedziało się za przejęciem władzy przez specjalny algorytm AI. Z kolei 35 proc. zaznaczyło, że częściowo zgadza się z tym pomysłem, co łącznie daje 55 proc. poparcia.
Idea uzyskała zdecydowaną dezaprobatę 15 proc. osób uczestniczących w badaniu. Częściowo przeciwko było 30 proc. badanych. Respondenci byli pytani o sytuację, gdy część parlamentarzystów jest zastępowana algorytmem sztucznej inteligencji, który ma dostęp do ich danych (w ten sposób mógłby lepiej reprezentować ich interesy).
Co ciekawe, w Polsce zarejestrowano największe poparcie dla możliwości głosowania w wyborach za pośrednictwem smartfona, przy założeniu, że byłoby to w 100 proc. bezpieczne. Za takim pomysłem było 80 proc. uczestniczących w badaniu, a średnia poparcia dla pomysłu w Europie wyniosła 72 proc.