Pomieszali 9 milionów rekordów. Właściciele nie mogą namierzyć zaczipowanych pupili
Firma Petlog, która zajmuje się prowadzeniem rejestru zaczipowanych zwierzaków domowych dopuściła się poważnego błędu. W jego wyniku doszło do przemieszania danych w bazie obejmującej aż 9 milionów zwierząt - ich właściciele nie tylko nie mogą namierzyć swoich pupilków, doszło także do naruszenia wrażliwych danych.
27.03.2021 | aktual.: 27.03.2021 10:07
Jak donosi BBC, po zalogowaniu się na stronę Petlog, właściciele otrzymują dane osobowe innych osób, włącznie z numerem telefonu i adresem.
Prawdopodobnie doszło do pomieszania rekordów (czyli zapisów z danymi), a możliwe, że część z nich przepadła na dobre. Wygląda na to, że osoby, które zaczipowały zwierzęta, a nigdy nie zarejestrowały ich na stronie Petlog zostały "odłączone" od swoich pupilków.
To poważny problem z wielu przyczyn. Po pierwsze, chodzi oczywiście o poważne naruszenie ogromnej ilości danych objętych RODO, ale po drugie - ludzie mogliby teraz przepisać dane zwierzę pod własny adres i twierdzić, że należy do nich.
Jest to również kłopotliwe dla osób, którym zwierzaki uciekły, bądź zostały skradzione. Jeśli ich dane przepadły na zawsze, to prawdopodobnie nigdy nie będą w stanie ich już odnaleźć.
Brytyjskie Biuro Informacji Publicznej nie odnotowało w swoim rejestrze przypadku naruszenia bezpieczeństwa w Petlog. Jednakże warto podkreślić, że nie wszystkie incydenty tego typu muszą być zgłaszane.
Jakie ma rozwiązanie Petlog? Po prostu informuje swoich użytkowników, że muszą zarejestrować zwierzaki na nowo. "Wszystkie dane z mikroczipów nadal znajdują się w bazie danych i w przypadku zaginięcia pupilka, jego odnalezienie nie będzie utrudnione" - napisała firma w komunikacie do użytkowników.
Wywołało to jednak oburzenie na mediach społecznościowych. W przypadku utraty danych u zagubionych, zaczipowanych zwierzaków, w praktyce pupilków nie da się przerejestrować - zauważyła jedna z użytkowniczek Petlog.
Petlog utrzymuje, że dane nie zostały utracone, lecz jedynie doszło do błędu w ich sortowaniu, który został już naprawiony.