Problem 70 proc. firm. Przestępcy czują się swobodnie
Cyberprzestępcy mają się całkiem dobrze. Według raportu Vectra AI ataki wykorzystujące szyfrowanie dają radę przebijać się przez ochronę 70 proc. organizacji.
Vectra AI opublikowała raport "Ewoluująca rola zespołów wykrywania i reagowania w sieci (NDR)", z którego wynika, że cyberprzestępcy mogą działać całkiem swobodnie. 70 proc. organizacji padło ofiarą ataku wykorzystującego zaszyfrowany ruch w celu uniknięcia wykrycia. A to nie koniec złych wieści.
45 proc. organizacji przyznaje, że była ofiarą tego typu ataków więcej niż raz. Choć liczby te nie napawają optymizmem, wiele jednostek nie stawia na nadmierną ostrożność. 66 proc. z nich nadal nie ma pełnego wglądu w zaszyfrowany ruch, co czyni je bardzo podatnymi na dalsze ataki z wykorzystaniem tej metody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartwatch Amazfit GTR 4?
Z raportu wynika, że według 69 proc. specjalistów istotne jest szybkie reagowanie. Ich zdaniem opóźnienie między atakiem a jego wykryciem daje napastnikom zbyt dużo czasu na działanie.
Badania wskazują też, że przedsiębiorcy zauważają trudności w walce z internetowymi przestępcami. 60 proc. małych i średnich firm uważa, że wykrywanie zagrożeń i reagowanie na nie jest obecnie trudniejsze. Mniejsze organizacje nie radzą sobie z rozwojem cyberprzestępczości.
- Organizacje stoją w obliczu rosnącej fali zagrożeń na wszystkich frontach - w swojej sieci, w chmurze i w środowiskach IT - podczas gdy cyberprzestępcy wykorzystują techniki takie jak szyfrowanie, aby niepostrzeżenie włamać się do firm. Co więcej, wiele z nich nie posiada umiejętności lub personelu, który mógłby poradzić sobie z rosnącym obciążeniem pracą w zakresie bezpieczeństwa - komentuje Mark Wojtasiak, VP Product Strategy w Vectra AI.
Jego zdaniem zespoły ds. bezpieczeństwa mogą potrzebować wsparcia w postaci narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Pozwalają one identyfikować zagrożenia i nadać priorytet tym, które stanowią największe zagrożenie dla firmy.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl