Programiści w Polsce awansują coraz szybciej. "Seniorem" można zostać po niecałych 4 latach

Programiści w Polsce coraz szybciej zdobywają kolejne stopnie zawodowe. Tak przynajmniej wynika z najnowszych statystyk dostarczonych przez PR-imo, a przygotowanych na bazie analizy Kodilla.com. By sprawdzić, jak zmienia się rynek IT w naszym kraju, pod uwagę wzięto niecałe 2 tysiące programistów i deklarowane przez nich doświadczenie zawodowe w serwisie LinkedIn.

Programiści w Polsce awansują coraz szybciej
Programiści w Polsce awansują coraz szybciej
Oskar Ziomek

Jak szybko zauważono, z roku na rok awans zawodowy zajmuje programistom coraz mniej czasu. Osoby rozpoczynające karierę w latach dziewięćdziesiątych musiały przepracować średnio 11 lat, by doczekać się tytułu "seniora". W ostatnich latach ten czas znacznie się skrócił i dzisiaj wynosi już średnio 3,79 roku, a uzasadnić to można między innymi dużo lepszym dostępem do wiedzy.

Czas potrzebny do awansu w IT z roku na rok się zmniejsza, źródło: Kodilla.com.
Czas potrzebny do awansu w IT z roku na rok się zmniejsza, źródło: Kodilla.com.

Mając na uwadze zróżnicowane zarobki zależne od stopnia zaawansowania, oznacza to także szybsze dochodzenie do najwyższych płac w tym zawodzie. Jak wynika z przytaczanego raportu No Fluff Jobs, początkujący programiści mogą w Polsce liczyć średnio na 6 tys. złotych brutto miesięcznie, podczas gdy "seniorzy" na 16 tys. brutto. To wysokie pensje, choć warto mieć na uwadze, że także w tym zawodzie za granicą można zarobić dużo lepiej.

Szybkość zdobywania najwyższych tytułów jest zależna od technologii, w której specjalistami są dani programiści. Jak wynika z analizy, "seniorami" najszybciej zostaną programiści JavaScript. Nieco dłużej (3,98 roku) zajmuje to specjalistom PHP, a jeszcze dłużej (4,04 roku) – programistom Javy.

- Jeśli mówimy wyłącznie o kompetencjach technicznych, to 3-4 lata w danej technologii i kilka lat projektów wystarczą, by awansować (...) Pamiętajmy jednak, że ważniejszy od stażu pracy jest stopień umiejętności i zaangażowania, a nie tylko w procesy techniczne dotyczące konkretnej technologii – zwraca uwagę Andrzej Telicki z firmy intive. - Na rolę seniora składają się wystąpienia, szkolenia, udział w rekrutacjach, spotkania z klientami, wyceny projektów. To bogaty know how i duża odpowiedzialność (...) To także kompetencje do dzielenia się wiedzą i pokora, którą taka osoba musi w sobie mieć, mimo dużej pewności siebie.

Należy mieć na uwadze, że awans zawodowy to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Choć średnia wynosi wspomniane 3,79 roku, nie oznacza to, że komuś przejście przez wszystkie szczeble nie zajmie dużo dłużej. Dla kontrastu analitycy podają rekordowo krótki czas potrzebny do awansu – jeden z programistów, którego karierę przeanalizowano, potrzebował tylko 15 miesięcy pracy w IT, by uzyskać stanowisko seniora.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (123)