Projekt miliardera dla Polaków? Mizerne oszustwo hula na YouTube
W serwisie YouTube w ostatnim czasie można trafić na fałszywą reklamę, wykorzystującą wizerunek Elona Muska i TVP Info. Już sam tytuł może być dla niektórych internautów przekonujący, bo stwierdzono w nim, że "projekt miliardera jest już dostępny dla mieszkańców Polski". Oczywiście, zamiast zyskać, można tylko stracić pieniądze.
Niejednokrotnie pisaliśmy już o fałszywych reklamach w wyszukiwarce Google dotyczących inwestycji czy oprogramowania komputerowego. Tym razem jedna z nich trafiła na kolejny grunt należący do technologicznego hegemona. Mianowicie w serwisie YouTube wyświetla się spot, w którym oszuści wykorzystują wizerunek Elona Muska i TVP Info.
"Projekt miliardera jest już dostępny dla mieszkańców Polski" – brzmi tytuł fałszywej kampanii skierowanej w szczególności do Polaków wybierających TVP jako głównego dostawcę wiadomości. To właśnie logo i studio wspomnianej telewizji zostały wykorzystane przez oszustów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
QuantumAI to scam
Po kliknięciu miniaturki zostajemy przekierowani do wątpliwej jakości nagrania deepfake, w którym oszuści podłożyli głos prezenterce i przerobili popularne paski na TVP. Do tego wykorzystali przebitki przedstawiające miliardera.
– Elon Musk wydał szokującą informację o nowym projekcie QuantumAI, który jest już dostępny dla mieszkańców Polski. Według wynalazcy od dzisiaj każdy mieszkaniec Polski może otrzymać natychmiastową wypłatę w wysokości 5 tys. zł, poświęcając trzy minuty swojego czasu i przechodząc oficjalny test na platformie QuantumAI.
Już ponad 15 tys. obywateli otrzymało wypłatę w wysokości 6,3 tys. zł i nadal zarabia z liderem rynku. Nie jest konieczne posiadanie umiejętności w zakresie inwestowania. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową i złożyć wniosek o przyłączenie. Elon Musk napisał, cytuję: "Chcę, aby każdy miał możliwość zarabiania z moim nowym projektem QuantumAI, niezależnie od wieku i zawodu" – brzmi treść fałszywego nagrania.
Strona QuantumAI to w rzeczywistości fałszywy formularz wyłudzający nasze poufne dane takie jak numery kart płatniczych czy hasła do bankowości internetowej. Ich podanie może grozić utratą dostępu do konta bankowego, a w konsekwencji również oszczędności.
Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl