Qualcomm przejmuje twórców WiGig: 7 Gb/s bez kabli między urządzeniami już w przyszłym roku
Podczas zeszłorocznego Consumer Electronics Show sporezainteresowanie wzbudził startup Wilocity, chwaląca się bardzociekawym rozwiązaniem z zakresu łączności bezprzewodowej. Jejstandard transmisji o nazwie WiGig, wykorzystujący pasmo 60 GHz,pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie sygnału wideo z komputerana wiele monitorów jednocześnie czy błyskawiczne przesyłanieplików między maszynami znajdującymi się w swoim sąsiedztwie. PoCES-ie o całej sprawie zrobiło się cicho, aż do dzisiaj. WiGigtrafi pod strzechy już w przyszłym roku, za sprawą firmy Qualcomm.
03.07.2014 | aktual.: 03.07.2014 22:38
Amerykański potentat w dziedzinie komunikacji bezprzewodowejpoinformował o wykupieniu całego Wilocity (w którym już wcześniejmiał udziały) za nieujawnioną sumę. Źródła Reutersa, któryjuż wcześniej sugerował, że do takiego przejęcia może dojść,wspominały o 300 milionach dolarów. Za te pieniądze Qualcommuzyska zarówno zespół pracowników Wilocity, jak i wyłącznośćna opracowane przez startup techniki telekomunikacyjne, nie mającedziś praktycznie na rynku konkurencji.
Po przejęciu nowy właściciel chce już niebawem zaprezentowaćnową rodzinę trzypasmowych platform, które połącząrozwiązania Wi-Fi i WiGig Qualcomma, by znacząco zwiększyćwydajność i umożliwić innowacyjne zastosowania łącznościbezprzewodowej – jak przeczytać można w komunikacieprasowym.
O co chodzi z tym łączeniem rozwiązań i trzema pasmami? Otóżdziałające w paśmie 60 GHz WiGig wykorzystuje własny protokółWi-Fi, noszący nazwę 802.11ad. W teorii pozwala on nakrótkozasięgową komunikację bezprzewodową z szybkością rzędu7 Gb/s. Platforma komunikacyjna Qualcomma ma połączyć w jednymczipie radiowym WiGig z działającym w paśmie 5 GHz protokołem802.11ac (o szybkości do 1 Gb/s) oraz klasycznymi protokołami802.11b/g/n, działającymi w paśmie 2,4 GHz.
Pierwszy na rynku ze wspomnianych trzypasmowych platformpojawić się ma referencyjny czip, zbudowany na bazieSnapdragona810, pierwszego procesora obsługującego WiGig. Powinno to sięstać jeszcze w tym roku. Routery i urządzenia mobilnewykorzystujące Snapdragona 810 spodziewane są w pierwszej połowie2015 roku. Czy będzie to początek końca kabli w naszych domach ibiurach? Na razie pewne jest to, że właśnie standard WiGig chce wykorzystać Intel w swoim budowanym na platformie Skylake PC przyszłości, w którym dla kabli ma nie być już miejsca.