AMD (a właściwie działające w ramach tej firmy RadeonTechnology Group) dotrzymało obietnicy wydawania wersji sterownikówgraficznych przynajmniej raz do roku. Chcąc by użytkownicyzapomnieli o fatalnej opinii, jaka przylgnęła do sterownikówRadeon Catalyst, w listopadzie zeszłego roku dostaliśmy zupełnienowe sterowniki RadeonSoftware Crimson Editon. Dzisiaj dostajemy kolejną wersję,Radeon Crimson ReLive Edition. Znów Crimson („karmazynowy”)?Sterowniki wydawane w rocznym cyklu miały przecież nosić nazwyróżnych odcieni czerwieni. No cóż, tym razem aż takiej rewolucjinie ma – ReLive Edition to odświeżenie tego co było… choć niezabrakło i wartych uwagi nowości.
W ciągu 2016 roku AMD wydało 29 aktualizacji sterownikówCrimson (w tym osiem z certyfikatem WHQL), które przynosiływsparcie do licznych popularnych gier AAA i zwiększały ogólną wydajność.Te wszystkie zmiany trafiły oczywiście do nowego wydania, aleReLive to nie tylko zbiorcze wydanie dotychczasowych łatek.
Instalator zrobi czystkę
Przede wszystkim w oczy rzuca się ulepszony instalator,zmodyfikowany tak, by pasować do interfejsu sterowników Crimson.Automatycznie wykrywa on wcześniej zainstalowaną wersję RadeonSoftware i daje możliwość albo odinstalowania wybranychkomponentów, albo zrobienia czystki i usunięcia wszystkiego, cowcześniejsze sterowniki w systemie zainstalowały (oczywiściewłącznie ze zmianami w Rejestrze).
FreeSync płynnie i w oknach bez ramek
Kolejną nowością tej edycji jest rozszerzenie możliwościtechnologii FreeSync. Teraz pozwoli ona na stopniowe zwiększanieczęstotliwości odświeżania obrazu na laptopach – ma to zapewnićwiększą oszczędność energii oraz wygładzić przeskoki międzytrybem pełnoekranowym a pulpitem z aplikacjami okienkowymi.Sterowniki pozwalają także na uruchomienie FreeSync poza trybempełnoekranowym, w pozbawionym ramek okienku o rozmiarach całegoekranu. Korzyść z tego rozwiązania zauważą przede wszystkimużytkownicy wielomonitorowych konfiguracji.
Oszczędzanie energii skrojone pod grę
Wraz z Radeon Software Crimson Edition dostaliśmy mechanizmRadeon WattMan, który na kartach serii RX miał zmniejszyć zużycieenergii i temperaturę pracy przez GPU. Wprowadzone w tegorocznymwydaniu poprawki rozszerzają wsparcie WattMana na wszystkie kartywykorzystujące architekturę GCN, a do tego dodają nowy ciekawymechanizm Radeon Chill.
Ma on dynamicznie dostosowywać liczbę renderowanych ramek nasekundę pod kątem minimalizowania obciążenia GPU i jegokomunikacji z CPU. Analizuje w tym celu ilość ruchu odbywającegosię w scenie – i jeśli jest go mało, po prostu zmniejsza liczbęrenderowanych ramek do poziomiu niezbędnego do utrzymania płynności.Niestety nie działa to ze wszystkimi grami, na liście oficjalniewspieranych tytułów znalazło się 18 pozycji (w tym Wiedźmin 3,Fallout 4 i Deus Ex: Mankind Divided).
Wspaniałe kolory i rozdzielczości przyszłości
Radeon Crimson ReLive Edition przygotowuje nas także na atrakcje,które nadejdą dopiero w przyszłości – wsparcie dla technologiiDisplay Port High Bit Rate 3 (HBR3), w teorii pozwalającej naobsługę wyświetlaczy 4K odświeżanych z częstotliwością 120Hz, 5K odświeżanych 60 Hz, a nawet 8K z częstotliwością 30 Hz.Do tego dostajemy wsparcie dla grania w trybie szerokiego zakresutonalnego barw – zarówno w standardzie HDR10 jak i konkurencyjnymDolby Vision. To zdecydowanie ważniejsze, niż wciąż pozostającepoza zasięgiem większości graczy 4K: jasność, kontrast i koloryna wyświetlaczach HDR niemal dorównują rzeczywistości.
Nagrywaj się i lansuj na Twitchu
Na sam koniec trzeba wspomnieć o narzędziu ReLive. To zupełnienowy, autorski mechanizm nagrywania gier, nie mający nic wspólnegoz wcześniej wykorzystywanym w pakiecie Crimson narzędziu GamingEvolved firmy Raptr. Robi to, co ma robić – po aktywowaniu nagrywagrę, zapisując wideo bezpośrednio na dysk, lub strumieniując nanajpopularniejsze serwisy gamingowe, na czele oczywiście z Twitchem.Narzut na wydajność jest maleńki, AMD obiecuje, że nie przekracza4%. Interfejs sterowania… no cóż, właściwie niczego mu niebrakuje, może śmiało konkurować z GeForce Experience, łatwo tuwywołać jednym kliknięciem funkcje nagrywania, strumieniowania czyzrzutów ekranu. Mamy też oczywiście możliwość wykorzystaniagraficznych nakładek czy włączenia nagrania z webowej kamerki.
Nową wersję sterowników Radeon Crimson ReLive Edition znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windowsa.
Okruszki dla pingwinów
Choć AMD raczej nie jest kochane na Linuksie (i nie bez powodu),czerwoni chcą zatrzeć to złe wrażenie. Dziś oprócz wydaniaRadeon Crimson ReLive Edition na Windowsa pojawiła się nowa wersjalinuksowych hybrydowych (własnościowych na bazie opensource’owegokodu) sterowników AMDGPU-PRO 16.50. Jasne, w porównaniu do tychwszystkich nowości dla „okienek”, lista ich atrakcji jest raczejskromna, ale zawsze lepsze to niż nic.
Dostajemy więc wreszcie wsparcie dla technologii FreeSync naLinuksie, obsługę klasycznych GPU z rdzeniami GCN 1.0 (SouthernIslands), wsparcie dla mechanizmu DirectGMA dla kart FirePro,pozwalającego udostępniać pamięć karty graficznej innymurządzeniom, oraz oficjalne wsparcie dla API Vulkan na systemachRHEL/CentOS.
AMD opowiadało też coś o większej wydajności nowychsterowników. Opowiadało, ale Phoronix bezlitośnie się z tymiopowieściami rozprawił.Wzrostwydajności w porównaniu do sterowników AMDGPU-PRO 16.40 jestznikomy, w zasadzie to go nie ma. Jeśli ktoś chce mieć linuksowąmaszykę do gier, GeForce pozostaje jedynym słusznym rozwiązaniem.
W tej sytuacji trudno się dziwić, że opiekun własnościowychsterowników AMD dystrybucji OpenSUSE powiedział wczoraj dość –i wyrzuciłje z oficjalnego repozytorium. Jeśli macie więc kartę AMD iOpenSUSE 42.1, a myślicie o aktualizacji do wersji 42.2, tobędziecie skazani na sterowniki opensource’owe w jądrze.