Raspberry Pi. Superkomputer z 1060 malinek

Popularna i lubiana Malina jest często bazą dla nietypowych projektów. Mogą to być małe konstrukcje, ale też ogromne jak zaprezentowana przez Oracle. Firma zbudowała superkomputer z połączenia aż 1060 sztuk Raspberry Pi.

To jedna sztuka Raspberry Pi 3B+. A co by potrafiło ponad tysiąc?
To jedna sztuka Raspberry Pi 3B+. A co by potrafiło ponad tysiąc?

18.09.2019 | aktual.: 19.09.2019 01:24

Raspberry Pi 3 B+ jako superkomputer

Konkretnie chodzi o model Raspberry Pi 3B+. Technicy Oracle połączyli je za pomocą kilku sztuk Ubiquiti UniFi Switch (a więc Maliny komunikowały się po Ethernecie) i dostarczali prąd z wielu zasilaczy USB. Całość dogadywała się z serwerem Supermicro 1 Xeon, który zarządzał pamięcią klastra. W kwestii obudowy, to wiele jej elementów zostało wytworzonych dzięki drukarkom 3D.

Prezentacja urządzenia miała miejsca na konferencji Oracle OpenWorld. Wyjawiono też na niej, że projekt pracuje w oparciu o system operacyjny Oracle Autonomous Linux i był stworzony, bo po prostu „duży klaster jest fajny.”

Oracle musi być pełne pasjonatów

Taki superkomputer jest nawet nazwą na wyrost, bo jeden wysokiej klasy profesjonalny procesor AMD czy Intela ma na tyle większą moc od Maliny, że i ponad 1000 takich komputerków nie będzie szybszych od zasobów sprzętowych tradycyjnych serwerowni (a przecież raczej nie mamy w nich po jednej sztuce starego komputera).

To bardzo ciekawy projekt. Może nie jest praktyczny w bezpośrednim rozumieniu, ale jeśli dział badawczy firmy chce się tak bawić i przez to zdobywać niezbędne do innych celów doświadczenie, to czemu nie. I tak firma wydaje swoje pieniądze. To trochę jak domowe projekty informatycznych majsterkowiczów (które nie zawsze muszą być opłacalne, ale są po prostu intrygujące), tyle że w wykonaniu Oracle, a nie prywatnego pasjonata.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)