Ręczna weryfikacja aplikacji i ranking wiekowy zakończą chaos w Google Play

W sklepie Google Play dla Androida zachodzą właśnie poważne zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Aplikacje trafiające do sklepu będą ręcznie sprawdzane przez pracowników firmy Google. Niektóre zmiany mogą nie spodobać się nieletnim użytkownikom – korporacja postanowiła wprowadzić system oceniania bazujący na dopuszczalnym wieku.

Ręczna weryfikacja aplikacji i ranking wiekowy zakończą chaos w Google Play
Redakcja

Do tej pory aplikacje przesyłane przez deweloperów do sklepu Play były sprawdzane tylko poprzez automatyczne mechanizmy. Google wielokrotnie przekonywało, że funkcje dostępne tak w sklepie jak w i samym systemie Android gwarantują bezpieczeństwo i stosowanie systemów antywirusowych nie jest do niczego potrzebne. W praktyce było inaczej i niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, w których mogliśmy pobrać zawirusowane programy wprost z oficjalnego sklepu, bo przechodziły one kontrole. Teraz programy najpierw będą sprawdzane automatycznie, a po przejściu tego etapu trafią do rąk specjalistów firmy.

Obraz

Prace nad tym systemem trwają już od ponad pół roku i nie są łatwym zadaniem: rzecz w tym, aby ręczna weryfikacja nie opóźniała nadmiernie publikacji, zgłaszanych programów jest natomiast bardzo dużo. Obecnie działa to już na tyle dobrze, że deweloperzy nie muszą czekać dni, ale zaledwie kilka godzin. W razie odrzucenia mogą natomiast liczyć na szczegółowe informacje o problemach. Dzięki ręcznej weryfikacji platforma Android powinna stać się znacznie bezpieczniejsza, a w sklepie Play zapanuje większy porządek. Pozwoli to zbliżyć mu się do bardzo wysokiego poziomu oferowanego przez App Store od Apple dla systemu iOS. Google nie ukrywa, że rozwija i preferuje sprawdzanie maszynowe: odpowiada ono już teraz nie tylko za wykrywanie szkodliwego oprogramowania, ale również inne naruszenia, jak choćby zaszywanie w aplikacjach treści o charakterze seksualnym.

Kolejna zmiana to wprowadzenie nowego systemu ocen, rankingu bazującego na wieku. Zarówno aplikacje jak i gry będą klasyfikowane do odpowiednich grup wiekowych zgodnie z systemem obowiązującym w danym regionie. W przypadku Europy, a co za tym idzie i Polski, obowiązującym systemem jest PEGI (Pan-European Game Information), a więc przeglądając aplikacje zobaczymy stosowne oznaczenia zgodne z jego wytycznymi. Co ważne, ocena ta będzie odgórna, nakładać będzie ją Google. Do tej pory to twórcy aplikacji decydowali, dla jakich osób przeznaczona jest ich aplikacja i dzięki temu mogli ominąć system weryfikacyjny. Połączenie nowego rankingu i ręcznego sprawdzania zaowocuje tym, że użytkownicy w nieodpowiednim wieku nie będą mogli skorzystać z niektórych aplikacji.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)