Roboty walczyły na Politechnice Wrocławskiej. Relacja z Robotic Arena 2015

W sobotę w „serowcu”, czyli budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej, odbyły się zawody Robotic Arena 2015 zorganizowane przez działające na uczelni Koło Naukowe Robotyków KoNaR. Na imprezie stanowiącej prawdziwą gratkę dla miłośników robotów i techniki nie zabrakło także dobrychprogramów.

Roboty walczyły na Politechnice Wrocławskiej. Relacja z Robotic Arena 2015
Łukasz Maślanka

14.12.2015 | aktual.: 13.01.2016 12:48

Walki robotów przyciągnęły na Politechnikę Wrocławską setki osób. Główną atrakcją Robotic Arena były oczywiście zawody robotów, które konkurowały ze sobą w ośmiu kategoriach. Największym zainteresowaniem, co chyba nikogo nie dziwi, cieszyło się sumo dla robotów. Na planszy stawały naprzeciw siebie dwie konstrukcje, wygrywał ten robot, któremu udało się wypchnąć rywala na zewnątrz ringu. Przeciwnicy wpadali w klincz, zastygali nieruchomo i często sterujący musieli je rozdzielać, aby ponowić walkę i dać im kolejną szansę na to, by wygrał lepszy. Roboty pokazały też swoje umiejętności w labiryncie. Wszystko w ramach konkurencji microMouse i microMouse 1. Polegały one na przedostaniu się przez gąszcz zakamarków w labiryncie, dotarciu do jego środka, a następnie powrocie na start.

W programie tegorocznej edycji zawodów Robotic Arena znalazła się nowa konkurencja o nazwie Puck Collect. Zadaniem robotów było zbieranie z planszy rozłożonych na niej nakrętek w dwóch kolorach – czerwonym i niebieskim. Każde z urządzeń startowało z innego narożnika planszy i w trzy minuty miało rozpoznać nakrętki w tylko jednym kolorze, pozbierać je, a po wykonaniu zadania wrócić na start.

Do finałowej walki w kategorii Puck Collect dotarły dwa roboty stworzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej: Paker i SwarmPuck. Niestety żaden z robotów nie poradził sobie z zadaniem. Wyniki wszystkich zawodów, które odbyły się podczas Robotic Arena 2015, znajdziecie na stronie internetowej koła naukowego KoNaR Politechniki Wrocławskiej.

Duże pole do popisu mieli twórcy robotów, którzy wystartowali w rywalizacji WABCO Freestyle. Dzięki temu, goście Robotic Arena 2015 mogli zobaczyć np. Edka 2, stworzonego przez studentów z Politechniki Warszawskiej. To robot, który sterowany jest za pomocą aplikacji mobilnej i skonstruowany tak, by nie dało się go wywrócić, a wszystko dzięki wbudowanemu układowi żyroskopów. Edek 2 we Wrocławiu spisał się najlepiej i zwyciężył w kategorii WABCO Freestyle.

Podczas Robotic Arena 2015 widzowie mogli sterować niektórymi konstrukcjami, np. urządzeniem przewożącym cukierki. W ten sposób Robotic Arena pozwolił nie tylko przyglądać się z boku możliwościom robotyki, ale też samemu zapoznać się z interfejsami odpowiedzialnymi za sterowanie robotami.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)