Rosyjski PC goni Zachód: procesor Elbrus-8S szybszy 5 razy od poprzednika

Rosjanie nie ustają w rozwoju swojej autorskiej platformymikroprocesorowej dla komputerów osobistych, która choćwydajnością znacznie ustępuje konstrukcjom Intela i AMD, corazbardziej nadrabia dzielący ją od liderów rynku dystans.Zaprezentowany na konferencji CIPR komputer Elbrus 801-PC jestpierwszą maszyną, która wykorzystuje procesor Elbrus-8S, ajednocześnie udanym następcą pierwszego prawie całkowicierosyjskiego (no powiedzmy z tajwańskimi domieszkami) komputeraElbrus401-PC na procesorze Elbrus-4S.

Rosyjski PC goni Zachód: procesor Elbrus-8S szybszy 5 razy od poprzednika

25.05.2017 | aktual.: 25.05.2017 14:27

Procesor Elbrus-4S pokazano po raz pierwszy dwa lata temu. Jegoprouducent, moskiewska firma MCST, chwaliła się wówczas, że toodpowiednik Intela i3, a nawet i5, pozwalający uruchamiać zarównoskompilowane na niego oprogramowanie linuksowe, jak i oprogramowanieskompilowane na architekturę x86, w tym oczywiście MicrosoftWindows.

Elbrus jest bowiem jedną z najbardziej udanych implementacjiraczej egzotycznej przecież architektury VLIW (bardzo długiegosłowa instrukcji), w której cały ciężar sterowania wykonywaniemrozkazów spada na kompilatory. W instrukcjach procesora znajdziemyustawione przez kompilator sygnały sterujące, dane orazmikroinstrukcje dla poszczególnych jednostek wykonawczych, copozwala m.in. na wydajną symulację innych architektur sprzętowych.

Zachodnie media nie miały jednak litości dla tej konstrukcji,szydząc, że Rosja właśnie osiągnęła poziom 1999 roku. WytykanoElbrusowi-4S wykorzystanie litografii 65 nm i niską częstotliwośćzegara (800 MHz), a redaktor Mark Hachman śmiałsię nawet, że procesor nie potrafi natywnie wykonywać kodu(cokolwiek by to miało znaczyć). No cóż, w 1999 roku nie byłojednak czterordzeniowych czipów w skompilowanych na jegoarchitekturę Elbrus 2000 benchmarkach osiągał ok. 50 GFLOPS.

El'hard №3. Эльбрус 801-РС в работе

Dwa lata później rosyjski producent pokazał, że znaczącozmniejszył dystans dzielący go od zachodu. Ruszyła seryjnaprodukcja procesorów Elbrus-8S, które wykonane są w procesie 28nanometrów przez tajwański TSMC. Ten ośmiordzeniowy, taktowanyzegarem 1,3 GHz czip oferować ma wydajność nawet pięciokrotniewiększą od poprzednika, tj. rzędu 250 GFLOPS. Uwagę zwracaprzebudowana architektura cache: ilość L2 zmniejszono z 8 MB do 512KB na rdzeń, dodano za to wspólne wszystkim rdzeniom cache L3 –łącznie 16 MB. Procesor oferuje też wsparcie dla pamięci DDR3(czterokanałowy kontroler pamięci z kontrolą błędów.

Podobnie jak poprzednik, Elbrus-8S obsługuje własną listęrozkazów Elbrus 2000 oraz emuluje architekturę x86. Tym razemjednak emulacja ma być w szybkości bliska natywnej, zarówno dlax86 jak i x86-64. Nawet ośmiokrotnie wzrosnąć miała teżwydajność podsystemu I/O.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to oczywiście podstawą jestlinuksowy system Elbrus OS, ale istnieje też możliwośćuruchamiania 64-bitowych wersji Windowsa.

Arsenij Brykin, dyrektor firmy Roselektronika, która wprowadza narynek Elbrusa 801-PC, pierwszy komputer osobisty z procesorem Elbrus8S, chwali się, że to nowa generacja maszyn, w której wszystkieetapy produkcji odbywają się albo w rosyjskich firmach, albo wprzedsiębiorstwach zaufanych partnerów (czyżby FSB uznałoTajwańczyków za zaufanych partnerów?). Na rynek trafić mają podkoniec drugiego kwartału tego roku, a jeszcze w tym roku zobaczymy2- i 4-procesorowe konstrukcje serwerowe, projektowane z myślą oprzetwarzaniu Big Data w czasie rzeczywistym. Cen póki co nieujawniono, ale sądząc po cenach Elbrusa-4S, tanio nie będzie.Postawowa wersja poprzednika sprzedawana była za równowartośćniemal 14 tys. zł.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (166)