Rząd wprowadza ułatwienia dla twórców stron. Skorzystają na tym osoby niepełnosprawne
"Aby z nowoczesnych rozwiązań cyfrowych - aplikacji, ale i stron internetowych - mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami niezbędna jest dostępność cyfrowa określana", podaje Cyfryzacja KPRM. Teraz powinno być to prostsze, dzięki przetłumaczeniu na język polski standardu WCAG.
16.03.2021 17:45
Najnowsza wersja WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), czyli standardu określającego, jak tworzyć strony internetowe i aplikacje mobilne z ułatwieniami dla niepełnosprawnych w końcu doczekała się oficjalnej polskiej wersji językowej. Dzięki temu twórcy powinni uzyskać lepsze narzędzia do tworzenia stron i programów wygodniejszych dla osób z niepełnosprawnościami.
[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158193040155686]
"Tłumaczenie WCAG 2.1 na język polski to efekt kilkunastu miesięcy pracy wielu polskich specjalistów ds. dostępności cyfrowej", podał rząd. WCAG to jeden ze standardów sieciowych stworzonych przez Konsorcjum W3C, a obecnie obowiązuje wersja 2.1 tego standardu. Strony i aplikacje spełniające te standardy nazywa się dostępnymi cyfrowo.
Warto wspomnieć, że zgodnie z polskim prawem wszystkie strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych muszą spełniać standardy WCAG 2.1, które są równoznaczne z wytycznymi wymienionymi w ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych, e-usług i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przepisy te obowiązują od 2015 dla stron internetowych i od czerwca 2021 dla aplikacji. Za ich wdrożenie i przestrzeganie przez polskie podmioty publiczne jest odpowiedzialne Centrum GovTech. Jednostka odpowiada również za monitorowanie dostępności, organizowanie szkoleń i tworzenie poradników poświęconych dostępności cyfrowej.