Samsung: HDMI 2.1 nie tylko w telewizorach 8K na 2020 - lista modeli 4K QLED
Wcześniej wydawało się, że w telewizorach marki Samsung na rok 2020 złącza HDMI 2.1 otrzymamy wyłącznie w modelach 8K. Okazało się, że jednak nie – ta technologia, kluczowa w przypadku nowych konsol, PlayStation 5 i Xbox Series X – będzie doostępna także w kilku przystępnych cenowo modelach 4K QLED.
28.04.2020 15:13
Które modele Samsung 4K QLED z 2020 otrzymają HDMI 2.1?
Pełne wsparcie HDMI 2.1 otrzymają wszystkie modele Samsung 8K QLED na 2020, a więc modele Q950TS, Q900TS oraz Q800T. Było o tym wiadomo już wcześniej. Natomiast nie mieliśmy potwierdzenia odnośnie nadchodzących telewizorów 4K. Kilka modeli otrzyma pełną zgodność z HDMI 2.1, a dwa z nich mają potwierdzone wybrane funkcje. Oto pełna, potwierdzona przez Samsunga lista:
HDMI 2.1 w telewizorach Samsung 2020
Częściowa | funkcjonalność | (ALLM | eARC) | Samsung | Q80T | (49'') | Q60T |
Co zapewnia HDMI 2.1 w telewizorach Samsung (i nie tylko)
Technologia HDMI 2.1 jest niezbędna, aby uzyskać szereg ważnych funkcji. Pierwszą z nich jest obsługa obrazu z odświeżaniem 120 Hz przy 4K Ultra HD – szczególnie ważna w kontekście gier wideo, bo PS5 i Xbox Series X mają obsługiwać taką płynność obrazu przy tej rozdzielczości.
Inną ważną funkcją jest Variable Refresh Rate (w skrócie VRR), czyli technologia, która upłynnia rozgrywkę, gdy dana gra w standardowych warunkach zaczynałaby "rwać". Jeśli dany tytuł, zamiast 60 klatek na sekundę, osiągałby jedynie 45, wtedy VRR sprawi, że nie odczujemy tego spadku. Ruchy postaci na ekranie nadal będą odbywały się bez opóźnień i bez "rwania".
Nie należy też zapominać o ALLM (Auto Low Latency Mode), czyli automatycznym trybie gry. Jeśli uruchomimy więc grę na konsoli (obecnie tylko działa na Xbox One X i S), to wtedy telewizor sam wybierze za nas tryb gry, a więc zoptymalizuje wyświetlanie obrazu, tak aby zminimalizować opóźnienia (tzw. input lag). Jeśli na tej samej konsoli uruchomimy potem Netflixa, będzie ona wiedziała, że oglądamy film i wyłączy nam tryb gry, który sprawia, że filmy wyglądają gorzej.
Automatyczny tryb gry sprawia, że już nigdy nie trzeba niczego przestawiać ręcznie. Gdy dołoży się do tego jeszcze to, że telewizory Samsung pozwalają na sterowanie pilotem po menu konsoli, wychodzi nam całkiem duża ilość przydatnych "bajerów". Może nie rewolucyjnych, ale bardzo ułatwiających życie.
Ostatnim novum jest tryb eARC (enhanced Audio Return Channel), czyli protokół pozwalający na podpięcie np. soundbara pod jedno gniazdo HDMI i uzyskanie z niego dźwięku na każdym innym urządzeniu podłączonym do telewizora.
eARC jest o tyle ważny, że dzięki niemu możemy dodatkowo uzyskać najlepszej jakości dźwięk w DTS:X oraz Dolby Atmos w bezstratnej formie Dolby TrueHD, dostępnej jedynie na płytach 4K Ultra HD Blu-ray.