Samsung wkrótce ruszy z ekranami QD‑OLED. Sony i Panasonic mogą porzucić OLED-y

Samsung zainwestował 11 miliardów w technologię QD-OLED do m.in. telewizorów. Masowa produkcja pierwszych matryc tego typu mogłaby wystartować już w przyszłym roku - donosi wiodąca firma analityczna Omdia (poprzednio znana jako IHS Markit).

fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

26.08.2020 | aktual.: 26.08.2020 13:27

Jak podają koreańskie media (Business Korea), Samsung może być jeszcze wewnętrznie niezdecydowany wobec tego, czy całkowicie skupić się na panelach QD-OLED. Wcześniej pojawiły się również doniesienia z Korei, które wskazywały, że równocześnie firma planuje też coś w segmencie wyświetlaczy typu miniLED i microLED.

[imho=579456]Dotychczasowo matryce OLED od LG Display składały się z organicznych diod (OLED) koloru żółtego i niebieskiego na które nałożono filtry z dodatkowymi kolorami. Z kolei ekrany QLED Samsunga to nic innego jak LCD (z modułem podświetlenia LED) z nałożonym filtrem z warstwą kropek kwantowych, które w reakcji na naświetlenie LED-ami pozwala uzyskiwać bardzo nasycone kolory.

Technologia QD-OLED z kolei wykorzystywałaby matryce OLED, zawierające jedynie niebieskie (bez żółtego) piksele, przez co koszt ich stworzenia byłby niższy. Następnie kolejne dwa podstawowe kolory, czyli czerwony i zielony byłyby uzyskane przez wprowadzenie kropek kwantowych.

Jakie będą zalety tego rozwiązania? Technologia QD-OLED mogłaby połączyć najlepsze cechy telewizorów QLED, czyli wysokie nasycenie i pokrycie przestrzeni kolorów oraz jasność wraz z wszystkimi atutami OLED-ów, czyli nieskończonym kontrastem i idealną czernią.

[/imho]Sony i Panasonic zainteresowane QD-OLED. Czy porzucą OLED?Co ciekawe, Business Korea podaje, że w gronie zainteresowanych nowymi panelami Samsunga są japońscy potentaci - Sony i Panasonic. Do tej pory te dwie firmy, które nota bene słyną z wysokich cen, ale i jakości sprzętu - w telewizorach z najwyższej półki korzystały z matryc OLED produkowanych przez LG Display.

Według przewidywań firmy Omdia Samsung będzie mógł początkowo produkować 30 000 substratów QD-OLED o wymiarach 220 x 240 cm (które następnie można pociąć na mniejsze panele dla telewizorów lub monitorów).

Telewizory QD-OLED mają być produkowane w wersjach 55-, 65-, 75- i 82-calowych. Jeśli chodzi o monitory, to swoje zainteresowanie QD-OLED miały wyrazić firmy Asus, MSI, AOC i Dell.

[wppl=2056059]

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)