Skype obiecuje rozmowy głosowe dorównujące nagraniom CD
Skype, obecnie należący do Microsoftu, od 2009 roku pracował przy tworzeniu otwartego kodeka audio o nazwie Opus (łac. dzieło). Kodek powstał na bazie należącego do Skype kodeka SILK i rozwijanego przez Xiph.org CELT, dziś znajdziemy go między innymi w Firefoksie, foobar2000 i wkrótce trafi również do komunikatora Skype. Kodek został zatwierdzony przez Internet Engineering Task Force (IETF) jako RFC 6716 i tym samym drzwi do świata VoIP, przesyłania strumieniowego i przechowywania materiałów dźwiękowych stanęły przed nim otworem.
Skype wiąże z Opusem ogromne nadzieje, nie tylko na polu rozmów głosowych. Według badań ten kodek sprawdza się doskonale zarówno przy dźwięku mono, jak i stereo i niezależnie od częstotliwości próbkowania jest w stanie zapewnić lepszą jakość niż konkurencja. Dzięki temu i bardzo niskim opóźnieniom, które odziedziczył po CELT, ma sprawdzić się zarówno przy kodowaniu mowy na potrzeby VoIP, jak i przy muzyce i filmach. Skype twierdzi także, że Opus jest bardo oszczędny jeśli chodzi o przesyłanie danych, a do tego transmisję można „w locie” dostosować do zaobserwowanej akurat przepustowości łącza (na przykład przy przełączeniu się z 3G na WiFi). Wystarczy dodać do tego obietnicę twórców komunikatora — rozmowy głosowe w jakości nagrań CD i mechanizmy radzenia sobie ze „zgubionymi” pakietami — aby uznać Opusa może nie za kodek idealny, ale przynajmniej za kodek przyszłości.
Jak to będzie w praktyce, zobaczymy kiedy na naszych komputerach zagości wersja Skype z wbudowanym Opusem. Na razie nie znamy terminów, ale nie od dziś wiadomo, że zespół tworzący komunikator intensywnie nad tym pracuje. Jeśli ten sposób kodowania dźwięku się sprawdzi, być może doczekamy się także jego obecności w popularnych usługach przesyłających multimedia strumieniowo — Firefox już sobie z czymś takim poradzi.