Prototyp przenośnej konsoli Smach Z przetestowany. Wydajność zaskakuje

Smach Z to długo tworzony projekt minipaltopa do gier z wbudowanym gamepadem. Pojawiły się testy prototypu wysłanego do jednego z youtuberów. Prześciga GPD Win 2.

Smach Z - przenośna konsol na Windowsie imponuje wydajnością (fot. producenta)
Smach Z - przenośna konsol na Windowsie imponuje wydajnością (fot. producenta)

Jeśli nie kojarzycie koncepcji, to seria GPD Win, a niedługo też opisywany Smach Z, stawiają na niewielkie laptopy wielkości przenośnej konsoli, jednak będące w pełni funkcjonalnymi PC. Dodatkowo mają w swojej bryle wbudowany gamepad, dotykowy ekran, emulację myszy gałkami pada oraz klawiaturę. W wypadku Smach Z sama klawiatura nie została uwzględniona, więc mniej w nim laptopa niż w konkurencie.

Minikomputer jak przenośna konsola

Tego typu niewielkie komputery są zbudowane na platformie x86_64 z podzespołów podobnych do spotykanych w miniPC, tabletach czy bardzo tanich podstawowych laptopach, więc są w pełni zgodne z normalnymi systemami operacyjnymi jak te z rodziny Windows i Linux. Świetnie nadają się w takim razie nie tylko do grania, ale i ogółu laptopowych zastosowań. Chociaż Smach Z niestety obliguje wtedy potencjalnego użytkownika do noszenia jakiejś mini klawiaturki.

Smach Z - Sekiro 25 Watt TDP Test

Producent Smach Z jest blisko wydania sprzętu. Premiera ma odbyć się jeszcze w tym roku. Niedawno wysłał jeden z prototypów do youtubera o pseudonimie The Phawx. Z racji na prototypowy charakter próbki nie należy traktować jej testów jako recenzji ostatecznego produktu. Specyfikacja, wydajność i różne mniejsze kwestie projektu mogą się jeszcze zmienić.

Wyróżnikiem od bardziej tradycyjnego podejścia w stylu GPD Win nie jest tylko pozbycie się klawiatury, ale zastosowanie kontrolerów nie tyle bliskich padom od Xboxa czy PlayStation, a Steam Controller. Zamiast jednej z gałek i krzyżaka dostaniemy okrągłe dotykowe panele niczym w sprzęcie Valve. W dodatku można zmapować czynności wykonywane normalnie na klawiaturze i myszce, więc część gier wymagająca ich do obsługi może być ogrywana bez większych przeszkód.

AMD Ryzen Embedded zamiast najoszczędniejszych Inteli

Konkurenci z obozu GPD to tej pory bazowali na procesorach Intel Atom, później Intel Core m3. GPD Win w pierwszej odsłonie z Atomem zdecydowanie nie grzeszył wydajnością. Intel Core m3-7Y30 był zauważalnie lepszy, ale ciągle borykał się ze sprawą wbudowanej, nie generującej wiele mocy grafiki Intel HD 615. Nadchodzące projekty zarówno następcy GPD Win 2, jak i Smach Z wykorzystują jednak technologię AMD, co opłaciło się przede wszystkim z racji wydajniejszej od Intela grafiki.

Wersja, którą otrzymał The Phawx opiera się o platformę AMD Ryzen Embedded. Zawiera czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor AMD Ryzen V1605B, kartę grafiki AMD Radeon Vega 8, 32GB pamięci RAM, 256GB SSD M.2, kamerkę o rozdzielczości 5 Mpx i system operacyjny Microsoft Windows 10. Zastosowany dotykowy ekran ma przekątną 6” i rozdzielczość 1920x1080 px. Trochę dziwnym zabiegiem jest zrezygnowanie z portu HDMI na rzecz DisplayPort.

Platforma pozwala na pracę z TDP na poziomie 15W i 25W, przy czym wyższa z wartości powoduje dość mocne nagrzewanie się urządzenia. The Phawx musiał zastosować pewne sztuczki, aby temperatura trzymywała się wtedy na odpowiednim poziomie. Miejmy nadzieję, że producent poprawi kwestię chłodzenia w regularnej wersji, która wejdzie do sprzedaży.

Oznaczeni na pudełku sugerują, że może kiedyś pojawi się też mocniejsza wersja z procesorem AMD Ryzen V1807B i grafiką AMD Radeon Vega 11. Taka zmiana podniosła by bazowe taktowanie z 2 GHz do 3,35 GHz, a Turbo z 3,6 GHz do 3,8 GHz. Kontroler RAM też byłby szybszy. Grafika mogłaby się wtedy pochwalić większą ilością jednostek strumieniowych i wyższymi zegarami. Jednak TPD dla Ryzen V1807B nie wynosi 15W/25W, a aż 35W/54W, więc układ chłodzenia stanąłby przed ogromnym wyzwaniem.

Smach Z - Witcher 3 (720p w/ Optimization Mods) 25 Watt TDP

Gry i benchmarki z przewagą nad GPD Win 2

Youtuber na przysłanym urządzeniu ogrywał między innymi kilkumiesięczną, ciągle świeżą grę Sekiro. W zależności od ustawionego limitu TDP wyniki różniły się, ale można powiedzieć, że przy 25W, najczęściej licznik klatek oscylował w okolicy 30 FPS ze wzrostami nawet do ponad 50 FPS. Wiedźmin 3 w zależności od ilości akcji na ekranie utrzymywał się powyżej 20 FPS, a często oferował mniej więcej 40 FPS. Gry były ustawione w niskiej jakości grafiki, a wiedźmin w 720p.

3DMark był tylko włączony przy 15W TDP. Ale już wtedy w każdym ze scenariuszy Smach Z wygrywa z GPD Win 2. Dla testu Cloud Gate mowa o 6319 punktach, Sky Driver wyciąga 5117 punktów, a najbardziej wymagający Fire Strike otrzymał 1539 punktów. W ostatnim GPD WIN 2 nie przebija nawet granicy 900 punktów.

Wysyłki planowane są na wrzesień, ale jeszcze nie można zamówić Smach Z. Jedynie zarezerwować za opłatą 10 dolarów. W zależności od ilości RAM, obecności kamery i pojemności SSD, są dostępne takie wersje jak Smach Z (4GB RAM, 64GB SSD, brak kamery, 699 dolarów), Smach Z Pro (8GB RAM, 128GB SSD, kamera 5 Mpx, 899 USD) i Smach Z Ultra (16GB RAM, 256GB SSD, kamera 5 Mpx, 1099 USD). Z rezerwacji można wycofać się w każdej chwili.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)