Sony na CES: Google TV, telefony, Vita… i Walkman
Z relacji dziennikarzy obecnych na prezentacji SONY na tegorocznych targach Consumer Electronic Show wynika, że japońska firma stawia na rozrywkę. Na wstępie gości przywitała seria filmów 3D i opowieść o małżeństwie sprzętu i oprogramowania, bez którego Sony byłby firmą bezdzietną.
PlayStation Vita — Następca PlayStation Portable — trafi 22 lutego na rynek amerykański i europejski i w krajach, w których jest dostępny, na Vicie, oprócz własnej usługi filmowej Sony, będzie działał Netflix. Najnowsza przenośna konsola Sony jeszcze dobrze nie wyszła poza Japonię, a już sprzedało się pół miliona egzemplarzy. Niestety PlayStation 3 nie cieszy się aż taką popularnością — w ubiegłym roku sprzedano na całym świecie 14 milionów konsol spod tego znaku, z czego prawie połowa sprzedała się w okresie świątecznym.
Skoro już o mobilnych urządzeniach mowa, warto zwrócić uwagę na to, że podczas konferencji pożegnaliśmy się z marką Sony Ericsson. Po wykupieniu udziałów Ericssona przez Sony japoński producent będzie firmował nowe telefony Xperia tylko swoją nazwą. Już znamy cztery modele telefonów, które jako pierwsze pojawią się na rynku z logo Sony: Xperia Ion — potężny następca Xperii Arc z wyświetlaczem Bravia Mobile, elegancka Xperia S, oraz kolorowe XPeria NX i Xperia acro HD, które dostępne będą jedynie w Japonii. Dwa ostatnie modele wciąż mają logo Sony Ericssona.
Gwiazdą wieczoru, która przyciągała wzrok, był prototypowy telewizor z wyświetlaczem Crystal LED. Ekran charakteryzuje się głębokimi kolorami i, przede wszystkim, bardzo ostrymi kątami widzenia, przy których nie tracimy barw.
Widać, że Sony Entertainment Network jest bardzo ważną częścią firmy. Nic więc dziwnego, że do Music Unlimited, usługi serwującej 12 milionów piosenek w 13 już krajach (zapowiedziano start Music Unlimited w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji) dołączono możliwość budowania list odtwarzania dla wybranego artysty. Dzięki temu użytkownicy mogą znaleźć więcej muzyki, którą lubią, i korzystać z usług Sony intensywniej. Zresztą Sony nie byłby prawdziwym producentem urządzeń mobilnych, gdyby nie zbudował własnej chmury dla użytkowników VAIO, Xperii i PlayStation. Usługa PlayMemories to ciekawy sposób na udostępnianie zdjęć i filmów ułożonych chronologicznie, któremu towarzyszy między innymi edytor wideo — PlayMemories Studio — dla PlayStation 3. W końcu tablety, laptopy, telefony i konsole Sony mają szansę zaistnieć w jednym ekosystemie.
Sony zaprezentował jeszcze aktywne okulary 3D, kamery, czytnik e-booków, możliwość sterowania Google TV telefonem Xperia, aparaty fotograficzne, projektory, głośniki oraz Bloggie Live — pierwszą na świecie kamerę HD z Wi-Fi, która ma możliwość przesyłania na żywo nagranego materiału. W pewnym sensie Sony powrócił do korzeni, gdyż zaprezentował również… Walkmana Z1000. Tylko tym razem jest to całkiem potężne urządzenie z Androidem 2.3, Tegrą 2, DLNA, wyświetlaczem WXGA i wszystkim, czego potrzebuje konkurent (a nawet pogromca) iPoda Touch i Galaxy Playera.