SpiderOak chce przejąć porzuconych użytkowników dysku Ubuntu One
Niedawno informowaliśmy o zapowiedzi wyłączenia przez Canonicalausługi Ubuntu One – wirtualnego dysku w chmurze, połączonego zesklepem z muzyką i dostępnego z poziomu wszystkich popularnychsystemów operacyjnych. Decyzja zasmuciła wielu użytkowników, niewidzących za bardzo alternatyw wśród najpopularniejszych usług.Do nich rękę wyciągnął SpiderOak, przygotowując ciekawą ofertęna swój wirtualny dysk w chmurze.
Decyzję o wyłączeniu Ubuntu One firma Marka Shuttleworthauzasadniała niemożliwością konkurowania z dużymi dostawcamiusług storage'owych w chmurze, oferującymi konta nierzadko opojemności 25 GB – wielkości nieosiągalnej dla dyskuzintegrowanego z Ubuntu. Tłumaczenie nie do końca byłoprzekonujące, gdyż w wirtualnych dyskach nie tylko przecież opojemność chodzi, ale też usługi dodane i wygodę korzystania.Pod tym względem Ubuntu One było dla użytkowników Ubuntu trudnedo pokonania.
SpiderOak jest dostawcą usługi storage'owej do przechowywania,synchronizowania i współdzielenia danych między urządzeniami,kładącym nacisk przede wszystkim na prywatność. Korzysta w tymcelu z modelu ZeroKnowledge, w którym operator na żadnym etapie nie ma dostępudo przechowywanych treści. Hasło szyfrujące wykorzystywane jesttylko lokalnie w kliencie usługi, a administratorzy nie mogą nawetsprawdzić nazw plików czy katalogów na koncie użytkownika.
[yt=http://www.youtube.com/watch?v=qxZO-0wMcEc]
Usługa działa w Sieci już od siedmiu lat i od samego początkuzapewniała wsparcie dla Linuksa (a także OS-a X i Windows). Towsparcie nie ogranicza się tylko do udostępnienia API, jak wwypadku wielu konkurencyjnych usług – oprócz natywnegograficznego klienta, SpiderOak oddaje klienta tekstowego, którymożna oprogramować w skryptach powłoki, pozwala na zdefiniowaniewykonywania kopii zapasowych i synchronizacji między określonymikatalogami, synchronizację przez LAN i wersjonowanie danych. Wporównaniu do Ubuntu One brakuje przede wszystkim integracji zdomyślnym menedżerem plików Nautilus, ale jak twierdzi AlanFairless, jej wprowadzenie jest w planach.
Użytkownicy Ubuntu, którzy zarejestrująsię w SpiderOak, a następnie wyślą e-maila pod adressupport@spideroak.com, wspominając o swojej rejestracji, mająotrzymać specjalne bonusy, o których użytkownicy Windows i Makanie powinni raczej wiedzieć. To zapewne dodatkowa przestrzeńdyskowa – za darmo można otrzymać 2 GB. Plan „Plus” kosztuje100 dolarów rocznie (lub 10 dolarów miesięcznie), a w zamiandostajemy 100 GB do wykorzystania. Dostępne są też plany biznesowe– z pełnym cennikiem można zapoznać się tutaj.