Sprawdź swój internet w Google. Ukryta opcja w wyszukiwarce
Aby sprawdzić prędkość internetu, czyli przeprowadzić tzw. speedtest, można skorzystać z wielu metod: odwiedzić specjalny serwis internetowy, użyć aplikacji mobilnej, a nawet funkcji wbudowanych w niektóre routery. Istnieje też możliwość przeprowadzenia speedtestu bezpośrednio w wyszukiwarce Google, bez konieczności odwiedzania dodatkowych stron internetowych.
Nie wszyscy wiedzą, że aby ocenić wydajność swojego połączenia internetowego, nie muszą już szukać i odwiedzać specjalistycznych stron internetowych. Wystarczy wpisać "speedtest" lub "test szybkości internetu" w pole wyszukiwania Google, a użytkownikowi zostanie zaprezentowana opcja przeprowadzenia testu prędkości bezpośrednio w wyszukiwarce. Google wykorzystuje do tego celu mechanizm stworzony przez M-Lab.
Proces przeprowadzania testu jest taki sam, jak w przypadku innych testów tego typu, w tym popularnego Speedtestu. Użytkownik nie ma możliwości zmiany żadnych ustawień. Wystarczy kliknąć przycisk "Przeprowadź test szybkości", aby rozpocząć pomiar. Google informuje, że na przeprowadzenie jednego testu prędkości zwykle zużywa się mniej niż 40 MB transferu danych, co jest cenną informacją dla osób korzystających z połączenia z ograniczoną ilością danych do przesłania. Test trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund.
Po przeprowadzeniu testu prędkości w Google, na ekranie wyświetlany jest wynik dotyczący prędkości pobierania i wysyłania danych oraz opóźnienia (pingu). Dodatkowo, dla osób mniej zaznajomionych z tymi danymi, pojawia się opis słowny, np.: "Z takim połączeniem internetowym możesz bez problemu jednocześnie odtwarzać strumieniowo filmy HD na wielu urządzeniach, grać i uczestniczyć w rozmowie wideo". Aby dokładniej zbadać swoją sieć, warto skorzystać z narzędzi sieciowych dostępnych w naszym katalogu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przeprowadzić test prędkości internetu?
Podczas przeprowadzania testu prędkości połączenia internetowego, warto zadbać o to, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Dlatego zalecamy zamknięcie wszystkich innych aplikacji, które mogą korzystać z internetu, takich jak Spotify czy Teams działające w tle. Należy również pamiętać, że na wynik testu mogą wpływać wszystkie inne urządzenia korzystające z tej samej sieci przez ten sam router.
W idealnym świecie, aby uzyskać jak najbardziej autentyczny wynik, powinniśmy odłączyć od internetu wszystkie inne urządzenia w domu lub przynajmniej upewnić się, że nikt inny z nich nie korzysta. Jednakże, warto pamiętać, że testy tego typu są zawsze orientacyjne i przeprowadzenie ich "na chybił trafił", nawet kilka razy z rzędu, powinno dać sensowny wynik, o ile w sąsiednim pokoju nikt nie pobiera gry ze Steama, nie ogląda filmów na Netflixie w jakości 4K lub nie przesyła dużej ilości zdjęć na dysk w chmurze.