Statystyki Steam. Skończyła się era czterordzeniowych procesorów
Statystyki publikowane przez Steam są całkiem wiarygodnym wskaźnikiem mówiącym o preferencjach sprzętowych graczy. Z najnowszych danych wynika, że czterordzeniowe procesory wreszcie utraciły pierwsze miejsce.
Trochę to trwało, ale jak kiedyś pierwsze miejsce straciły dwurdzeniowe jednostki na rzecz czterordzeniowych, tak teraz najpopularniejsze stały się układy sześciordzeniowe. Wedle danych aktualnie 34,22 proc. (wzrost o 1,19 proc.) procesorów ma już fizycznie sześć rdzeni, a 33,74 proc. (regres o 1,27 proc.) to jednostki czterordzeniowe. Znacznie dalej na trzecim miejscu mamy układy ośmiordzeniowe, których udział to 17,72 proc. (wzrost o 0,49 proc.).
Stało się tak, ponieważ do masowej sprzedaży trafiły dobrze wycenione zarówno gotowe zestawy komputerowe jak i laptopy wyposażone głównie w układy z co najmniej z sześcioma fizycznymi rdzeniami. Oczywiście pierwsze sześciordzeniowe komercyjne procesory Intela pojawiły się w serii Core i5 w 2018 roku w ramach rodziny Coffee Lake ale nie stanowiły one jeszcze większości w sprzedawanych urządzeniach.
Sytuacja uległa poprawie w latach 2020-2021, kiedy pojawiła się kolejno 10. i 11. generacja procesorów Intela, gdzie cztery rdzenie zostały już w zasadzie tylko w niskonapięciowych mobilnych układach serii U i niektórych procesorach wydajniejszej mobilnej serii H. Tymczasem w najnowszej rodzinie procesorów Intel Alder Lake w serii Core i5 czterordzeniowców nie ma i nie będzie.
Gdyby nie Ryzeny od AMD, to nie byłoby tak dobrze, jak jest
Z drugiej strony progres zapewne nie nastąpiłby tak szybko, gdyby nie premiera procesorów AMD Ryzen pierwszej generacji z 2017 roku, która przyniosła nam w serii Ryzen 5 jednostkę sześciordzeniową 1600 w bardzo dobrej cenie. Ten ruch zmusił Intela do wydania konkurencyjnych układów. Później było już tylko lepiej, poczynając od procesorów Ryzen 3000 (Matisse). W serii Ryzen 5 poza układami mobilnymi i niektórymi PRO były już co najmniej jednostki sześciordzeniowe.
Dopiero pod koniec 2020 roku zadebiutowały dobrze nam znane procesory serii Ryzen 5000 (Vermeer), gdzie średniaki z serii Ryzen 5 mają już co najmniej sześć rdzeni także w wydaniu mobilnym i APU (Cezanne).
Konkurencja zmusiła producentów to zapewnienia użytkownikom więcej i miejmy nadzieję, że dalej tocząca się walka pomiędzy AMD i Intelem w najbliższych latach zapewni nam także osiem wydajnych rdzeni w średnim segmencie.