Sygnalizacja świetlna z GPU Nvidii zapewni zieloną falę cyklistom

Drogowa zielona fala znakomicie ułatwia życie kierowcom, a Edward Zimmerman ma pomysł na jej udoskonalenie tak, by mogli korzystać z niej i rowerzyści. Gdy jedziemy po mieście i nie musimy co chwilę zatrzymywać się na światłach, oszczędzamy czas oraz paliwo. Dla rowerzysty taki komfort jazdy jest jeszcze bardziej przydatny, gdyż zatrzymywanie się i późniejsze ruszanie wymaga od niego sporo wysiłku.

Sygnalizacja świetlna z GPU Nvidii zapewni zieloną falę cyklistom
Mariusz Błoński

Zielona fala jest zwykle wcześniej zaprogramowana na podstawie średniego czasu przejazdu pomiędzy poszczególnymi sygnalizatorami. Czasem stosuje się też czujniki, dzięki którym do sygnalizatorów trafia informacja o zbliżającym się pojeździ. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, gdyż wymaga wkopanych w jezdnię magnetometrów. W przypadku rowerów może się ono też nie sprawdzać, magnetometr nie zauważy roweru o węglowej ramie. Dlatego też Zimmerman proponuje, by do pracy zaprząc systemy sztucznej inteligencji.

NVIDIA Jetson TX2
NVIDIA Jetson TX2

Jego zdaniem rozwiązaniem problemu byłoby umieszczenie kamer przy sygnalizacji i sprzęgnięcie ich z systemem potrafiącym rozpoznać obiekty na obrazie. Do dynamicznego rozpoznawania obrazu w różnych warunkach pogodowych i różnym oświetleniu nie wystarczą zwykłe algorytmy. Muszą one być w stanie ciągle się uczyć i udoskonalać. Tego typu rozwiązania wymagają jednak sporych mocy obliczeniowych. Jak mówi Zimmerman, Raspberry Pi potrzebuje aż 12 minut, by zidentyfikować rowerzystę na zdjęciu. Na szczęście istnieją też inne rozwiązania.

Jedno z nich oferuje Nvidia. Niewielkie modularne komputery Jetson TX2 oparte na architekturze Pascal powstały właśnie pod kątem wykorzystania na nich algorytmów sztucznej inteligencji. Są one przygotowane m.in. do pracy z inteligentnymi kamerami. Wykorzystują one 256 rdzeni Nvidia CUDA i 64-bitowe jednostki CPU, wykorzystuje technologie głębokiego uczenia się i widzenia komputerowego. Zimmerman zapewnia, że podczas ubiegłorocznych testów przeprowadzonych w Niemczech system świetnie się sprawdził.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)