Symbol na dowodzie osobistym. Nie każdy dokument taki ma
Dowód osobisty w Polsce od 2019 roku jest wydawany w formie tzw. e-Dowodu. Jest to dokument, który posiada wbudowaną warstwę elektroniczną, co zdecydowanie rozszerza jego funkcjonalność. W niektórych sytuacjach, e-Dowód może być używany podobnie jak karta zbliżeniowa.
06.12.2023 | aktual.: 07.12.2023 07:51
E-Dowód to dokument, który w praktyce jest kartą z wbudowanym układem elektronicznym, gdzie przechowywane są informacje o właścicielu dokumentu. Od 2021 roku, w układzie tym zapisywany jest również odcisk palca właściciela. Dzięki e-Dowodowi, można przyspieszyć wiele procedur urzędowych, a nawet korzystać z automatycznych bramek na lotniskach. Co więcej, e-Dowód można wykorzystywać z domu, za pomocą aplikacji eDO App.
Choć nowe dowody osobiste są wydawane jako e-Dowody, nie każdy Polak posiada taki dokument. Dotychczasowe dowody osobiste nadal są ważne do daty wygaśnięcia. E-Dowód można jednak łatwo rozpoznać - na awersie, w prawym górnym rogu, obok symbolu PL na tle flagi Unii Europejskiej, znajduje się zielonofioletowy symbol.
Aplikacja eDO App korzysta z modułu NFC w telefonie, co czyni ją alternatywą dla odrębnego czytnika zbliżeniowego. Dzięki temu, osoba posiadająca e-Dowód może użyć swojego dokumentu oraz telefonu do potwierdzenia swojej tożsamości podczas załatwiania spraw urzędowych online. Może się to przydać choćby na potrzeby logowania do PUE ZUS lub do serwisu mObywatel, by zastrzec PESEL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściciele starszych dowodów osobistych, które nie mają warstwy elektronicznej, mają oczywiście do wyboru wiele innych opcji logowania i rejestracji do serwisów rządowych, w tym z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jego ważność trzeba jednak odnawiać co trzy lata.
Zobacz także