System dla miliardów wykluczonych: kuzyn Firefox OS‑a zaistniał w nowej Nokii 8110

Niespełna trzy lata pojawiło się ostatnie wydanie mobilnegosystemu Firefox OS. Wtedy też pokazano ostatni telefon z systememMozilli, ZTEOpen L. Potem producent pogodził się z rzeczywistością izakończył swój kilkuletni eksperyment z pomyleniem systemuoperacyjnego z przeglądarką webową. Teraz jednak wygląda na to,że Firefox OS nie całkiem umarł (i nie mamy na myśli telewizorówPanasonica). Pokazany na targach MWC telefon Nokia8110 4G działa pod kontrolą systemu o nazwie KaiOS, będącegokuzynem systemu Mozilli.

Alcatel OneTouch Go Flip z KaiOS-em (źródło: KaiOS Press Pack)
Alcatel OneTouch Go Flip z KaiOS-em (źródło: KaiOS Press Pack)

28.02.2018 14:40

Nowa Nokia 8110 4G – smartfon, który może rozpropagować KaiOS-a na świecie
Nowa Nokia 8110 4G – smartfon, który może rozpropagować KaiOS-a na świecie

KaiOS nie pojawił się znikąd, nie został też stworzony przezNokię (czy też właściwie HMD Global). To fork tego, co nosiłonazwę Boot2Gecko (B2G), wczesnej wersji Firefox OS-a. Po razpierwszy pokazany został rok temu przez niejakiego SebastianaCodeville, szefa kalifornijskiej firmy KaiOS Technologies Inc.

Założenia były bardzo ciekawe – wprowadzić technologie 4GLTE, Wi-Fi i GPS, wraz z webowymi aplikacjami w HTML5 na małetelefony bez dotykowego ekranu, z niewielką ilością pamięci,słabym procesorem i ekstremalnie niską ceną. Ta pogardzana dotądklasa urządzeń budzi jednak ogromne zainteresowanie milionówubogich użytkowników z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Do tejpory skazani byli oni w najlepszym razie na tzw. „ficzerfony”,urządzenia z takim oprogramowaniem, jakie dał producent. TwórcyKaiOS-a zapytali – czy nie można im dać czegoś więcej?

Obraz

Takim „czymś więcej” był chyba pierwszy telefon z KaiOS-em,JioPhone. Wyświetlacz 320×240 pikseli, dwurdzeniowy procesorSpreadtrum 9820A, 256 MB RAM, dwie kamerki – główna 2 Mpix, doselfie 0,3 Mpix, bateria 2000 mAh, a do tego łączność 4G LTE iWi-fi 802.11n, NFC, radio FM i GPS. Cena? Jiophone jest za darmo. Wpewnym sensie za darmo – producent chce za JioPhone w sprzedażydetalicznej 1,5 tys. rupii (tj. około 23 dolary), obiecuje jednak,że po trzech latach zwróci klientowi te 23 dolary.

Dzięki KaiOS-owi „ficzerfony” stają się smarfonami
Dzięki KaiOS-owi „ficzerfony” stają się smarfonami

Co szczególnie istotne, z opinii miejscowych mediów wynika, żeJioPhone działał szybko i zwinnie pod kontrolą KaiOS-a.Deweloperom tego systemu udało się zrobić to, czego nie byli wstanie zrobić deweloperzy Mozilli. Cztery lata temu w Indiachpojawił się telefon IntexCloud FX, kosztujący 2 tysiące rupii, przeznaczony nie tyle dlaubogich, co raczej do znęcania się nad ubogimi. Może po prostu wtej klasie urządzeń dotykowe ekrany nie miały sensu?

Obraz

Już teraz na rynkach Trzeciego Świata KaiOS wydaje się byćniezłym sukcesem. Obok wspomnianego JioPhone, działa też na bliżejnieznanym szwedzkim Doro 7050/7060 oraz Alcatelu OneTouch Go Flip.Teraz zaś trafia na kultowy model Nokii, „banana” prosto zMatrixa. To właśnie układ z HMD Global dał KaiOS-owi potrzebne 5minut sławy. Producent systemu ogłosił partnerstwo m.in. z Google,Facebookiem, Twitterem, Qualcommem i telekomami takimi jak AT&T,T-Mobile i Sprint.

Obraz

KaiOS Technologies uważa, że świat nie potrzebuje kolejnegodrogiego smartfonu. Na tej planecie żyje trzy miliardy ludziwykluczonych z cyfrowej rewolucji, nie mających nawet podstawowegodostępu do Sieci. A nawet w krajach rozwiniętych kilkanaścieprocent konsumentów, głównie starszych, nie chce korzystać zesmartfonów i wciąż używa słuchawek „z klapką”. Dla nichwszystkich odcięcie od mobilnej sieci oznacza utracone okazje nawielu płaszczyznach – i temu ma zaradzić nowa platforma.

54% ludzkiej populacji Ziemi nie ma wciąż dostępu do Internetu
54% ludzkiej populacji Ziemi nie ma wciąż dostępu do Internetu

Na początku wspominaliśmy o Firefox OS-ie. Deweloperzy nowegosystemu też o nim wspominają. Choć nie ujawnili publiczniedokumentacji architektury KaiOS-a, podkreślają, że ich platformabazuje na oryginalnej wizji Mozilli. Możemy więc się spodziewaćlinuksowego kernela i bibliotek, silnika webowego Gecko, a nad tyminterfejsu użytkownika zrobionego w HTML5. Tym razem jednak ma byćto coś daleko bardziej solidnego i rozbudowanego niż oryginalnyFirefox OS. O KaiOS-ie powinniśmy myśleć raczej jak o dalekimkuzynie, a nie bracie czy potomku Firefox OS-a.

4G LTE, Wi-Fi, GPS, sklep z aplikacjami – w tym Facebookiem,WhatsAppem i mapami Google – i to wszystko na telefonach, którenie mają dotykowego ekranu, a za to działają szybko, wystarczy jeładować raz na tydzień i kosztują grosze. Co może pójść nietak?

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)