Telewizja Polska w prawdziwie wysokiej rozdzielczości – chcą nawet 16K
Czy atrakcyjność treści telewizyjnych zależy od jakości, wjakiej są emitowane? Włodarze Telewizji Polskiej uważają, żetak. Kosztem 23,5 mln złotych zdecydowali się rozwijać platformę,która pozwoli na rozpowszechnianie mediów narodowych w ekstremalniewysokich rozdzielczościach – nie tylko 4K, ale też 8K i 16K.
Ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój2014-2020 projekt nosi nazwę „Pilotażowa instalacjarejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych wtechnologii 4, 8 i 16K”. Pozwolić ma na produkcję treści 4K+,które trafią zarówno na antenę publicznego nadawcy, jak i do jegokanałów internetowych (na czele z serwisem vod.tvp.pl). Już w 2018roku gotowa ma być instalacja pozwalająca na rejestrację i emisjętakich materiałów wideo. Kiedy jednak ruszy kanał serwujący wideo4K – jeszcze nie wiadomo, decyzji nie podjęto.
Tak czy inaczej, będzie to spory krok naprzód dla TelewizjiPolskiej, która wśród swoich 12 kanałów jedynie w czterech (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP HD, TVP Sport HD) oferujetzw. jakość HD, czyli 1080i. Takie wideo łatwo zareklamowaćwidzom jako FullHD, sęk w tym, że w większości wypadków lepiejwygląda 720p.
1080i jest bowiem rozdzielczością „oszukaną”,wykorzystującą skanowanie z przeplotem, gdzie realna liczbawyświetlanych jednocześnie poziomych linii na pole zredukowanazostaje do 540: na przemian wyświetlane są dwa półobrazy, z liniiparzystych i nieparzystych. Co za tym idzie, realna rozdzielczośćklatki jest dwukrotnie mniejsza, niż w progresywnym FullHD –1080p. Do tego dochodzi oczywiście migotanie, minimalizowane przezelektronikę telewizora, ale zauważalne.
Nie wiadomo jednak, o co chodzi w tym projekcie z 8K (4320p), niemówiąc już o 16K (8640p). Pierwsze telewizory pracujące w 8Kpokazano już w 2012 rok (modele Sharpa i Panasonica), ale pozostałyone jedynie ciekawostkami. Wydaje się, że prędzej skończy sięTelewizja Polska, niż upowszechni standard wideo, który wydaje sięmieć sens jedynie dla gogli wirtualnej rzeczywistości, ale nie przyoglądaniu telewizji z normalnej dla ludzkiej fizjologii odległości.Może więc ktoś w TVP pomyślał właśnie o wirtualnejrzeczywistości?