ThinkPad jako fanowski ThinkTiny - mikrokonsola DIY nawiązująca do laptopów IBM/Lenovo
Jak daleko może posunąć się miniaturyzacja? Paul Klinger stworzył jedną z najmniejszych (o ile nie najmniejszą) mikrokonsolę na świecie. To urządzenie o monochromatycznym wyświetlaczu i wzorowane na designie serii laptopów IBM/Lenovo ThinkPad.
30.07.2019 | aktual.: 30.07.2019 20:10
TinkTiny jest projektem DIY, czyli do samodzielnego złożenia od podstaw. Twórca jest domowym elektronikiem majsterkowiczem i udostępnił dokumentację swojego projektu na GitHubie. ThinkTiny pozwala na odpalenie kilku prostych gier - Snake, Tetris, Lunar Lander. Można poczuć się jak w starych czasach, bo przypominają chociażby tytuły z dawnych komórek.
Konsolka jak minilaptop
Konsola została stworzona za pomocą drukarki 3D i kilku prostych części elektronicznych. Ma w swoim wnętrzu czarno-biały ekran OLED o rozdzielczości 128 x 64 px i zawrotnej wielkości 0,96” (około 2,43 cm). Sercem urządzenia jest 8-bitowy chip ATtiny1614. W laptopiku znalazła się też bateria o pojemności 300 mAh i port microUSB.
ThinkTiny - A miniature laptop
Nie mogło zabraknąć kontrolera, w tej roli mamy joystick. Jego czerwony kolor i kształt przywodzą na myśl używany od wielu lat w ThinkPadach trackpoint. Jednak jeszcze większe wrażenie robi podświetlenie! W tak małym urządzonku Paul Klinger zdołał zmieścić jarzące się na zielono logo Think. Zapewne byłaby cała nazwa ThinkTiny, ale trzeba zdać sobie sprawę, o jakich rozmiarach mówimy. Tak czy inaczej - są LEDy, jest gaming!
Gamingowy PC, też malutki
To nie pierwsze tego typu urządzenie stworzone przez Paula. Wcześniej opracował malutki gamingowy komputer stacjonarny bazujący na podobnym rozwiązaniu pod kątem elektroniki, ale prezentujące się inaczej. W końcu to zestaw trzyelementowy - jednostka centralna (i to z oknem oraz wielokolorowym podświetleniem), monitor oraz joystick.
TinyPC — A miniature gaming PC, now with 5 apps!
Jeśli jesteście zainteresowani, to pod tym linkiem dostępne są instrukcje, kod źródłowy i pliki do modeli 3D z obu projektów. To nie jedyne wyczyny Paula, ale te są zdecydowanie najbardziej urzekające. W końcu przy nich nawet najmniejsze minikonsole wyglądają na ogromne urządzenia.