Tor z ujednoliconymi usługami dla szybkości i rozproszoną losowością dla bezpieczeństwa
Router cebulowy Tor doczekał się wprowadzenia nowości, która w znaczący sposób może poprawić anonimowość internautów w Sieci. Wśród przedstawionych w wersji 0.2.9 nowości znalazła się bowiem możliwość uruchamiania w darknecie ukrytych usług specjalnie dla tych, którzy… wcale nie chcą się ukrywać.
Wspomniany mechanizm nosi nazwę Single Onion Service i przeznaczony jest przede wszystkim dla tych dostawców, którzy sami wcale nie potrzebują anonimowości, a chcą zapewnić ją swoim użytkownikom, np. z pobudek politycznych. Wśród serwisów internetowych, które uruchomiły właśnie z tego powodu ukryte usługi Tora znalazł się Facebook (facebookcorewwwi.onion) oraz Riseup (nzh3fv6jc6jskki3.onion).
Ukryta usługa działa jednak raczej powoli, zapewniając poprzez warstwy przekierowań anonimowość zarówno użytkownikowi jak i serwerowi. Facebook jednak przecież jest potężną, działającą w zgodzie z prawem korporacją, nie musi się przed nikim ukrywać. Teraz nie będzie musiał: zamiast uruchamiać ukrytą usługę, uruchomi Single Onion Service. Taka usługa bezpośrednio łączy się z punktem randezvous, sprawiając, że między użytkownikiem a serwerem są teraz tylko trzy węzły, a nie sześć. Odczuwalnie to przyspieszy korzystanie z takich serwisów w torowym darknecie.
Druga ważna nowość w gałęzi 0.2.9 Tora to współdzielona losowość. Oto powstał po raz pierwszy chyba w historii rozproszony generator liczb losowych, który ma stać się bazą cebulowych usług nowej generacji. Każdego dnia o północy serwery katalogowe Tora wspólnie wygenerują globalną wartość losową, której żaden napastnik nie mógłby przewidzieć z wyprzedzeniem. Pozwolić to ma na zwiększenie odporności Tora na ataki DDoS oraz utrudni pomiary popularności i aktywności ukrytych usług.
Trzecia ważna zmiana, którą dostaliśmy w nowym Torze, to wprowadzenie obowiązkowej wymiany kluczy ntor przy wzajemnym uwierzytelnianiu wszystkich węzłów sieci, we wszystkich ich rolach, za wyjątkiem cebulowych usług. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo zarówno samej sieci Tor jak i jej użytkowników.
Wzmocniony w ten sposób Tor będzie jeszcze twardszym orzechem do zgryzienia dla wszystkich napastników – rzecz szczególnie istotna, przy coraz to częstszym nawoływaniu do cenzurowania Internetu. Aby skorzystać z Tora, najprościej sięgnąć po przeglądarkę Tor Browser, którą znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windowsa i macOS-a.