Total Commander 9.0 dostępny: zatrzęsienie nowości w kultowym menedżerze plików
Po trwających od czerwca testach betach, dostępna jest już nowa wersja cieszącego się niezmiennie ogromną popularnością menedżera plików Total Commander. Lista nowych funkcji, zmian i poprawek jest imponująca. Total Commandera do wersji 9.0 mogą jednak bez obaw zaktualizować także użytkownicy, którzy korzystają z niego od lat: wciąż jest to ten sam świetny program, choć odtąd jego możliwości są jeszcze potężniejsze.
Liczne nowości pojawiły się w zasadzie w każdym menu, jednak najwięcej z nich dotyczy przede wszystkim interfejsu. Przeglądać pliki możemy w nowych, w pełni konfigurowalnych trybach, które zmieniać można ręcznie, także poprzez prawoklik na pasku kolumn, jak i dzięki regułom: stworzyć je można, w zależności od np. od folderu, w menu Konfiguracja>Tryb widoku>Automatyczne przełączanie.
Uwagę w kwestii nowości w interfejsie zwraca także możliwość wyświetlania kolejnego paska narzędziowego. W przeciwieństwie do domyślnych, będzie on jednak pionowy i pojawi się pomiędzy dwoma panelami. Zdecydować o jego wyświetlaniu można w menu Konfiguracja>Edytuj pasek przycisków 2 (pionowy) lub poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pionowy separator pomiędzy oknami. To, jakie ikony będą tam wyświetlane, zależy od użytkownika.
Mniejszych nowości w interfejsie jest oczywiście znacznie więcej, choć dużo ważniejsza w codziennym korzystaniu będzie lista nowości w operacjach na plikach, jakie umożliwia odtąd TC. Już w kwestii tak podstawowej, jak kopiowanie przydatna będzie nowa opcja wyświetlania na liście poziomej wszystkich lokalizacji, jakie menedżer pokazuje w panelu docelowym, łącznie z podkatalogami.
W Total Commanderze powiększono także znacznie typy dostępnych sum kontrolnych: SHA224, SHA384, SHA3_224, SHA3_256, SHA3_384, SHA3_512. Łączenie się z FTPS i HTTPS możliwe jest już z szyfrowaniem TLS w wersji 1.1 i 1.2. W archiwizacji przydatna będzie z kolei nowa metoda kompresji Xz, Commander poradzi sobie także z niekompletnymi plikami ZIP wygenerowanymi przez cyberschowki owncloud czy Drobpox.
Menedżer obsługuje już silnik wyszukiwania Everything, choć domyślnie nie jest on dostępny. Wystarczy jednak uruchomić wyszukiwarkę i zaznaczyć pole "Everything", aby program zaproponował doinstalowanie silnika. Ma on radzić sobie zdecydowanie szybciej, niż domyślny z przeszukiwaniem pamięci sformatowanych do NTFS.
To oczywiście tylko najważniejsze z nowości, zaś z pełną listą można zapoznać się na przykład na polskiej stronie programu. Wersja 9.0 stanowi ważny krok w rozwoju Total Commandera, przynosi wiele nowości i poprawek, nie zatracając jednocześnie nic z dotychczasowej łatwości obsługi i konfigurowalności. Najnowsza wersja programu jest dostępna w naszej bazie.