Tryb desktopowy w Windows 10 będzie dostępny tylko dla niektórych urządzeń
Nie wszystkie nowe urządzenia będą w stanie uruchomić Windows 10 w trybie desktopowym. Zgodnie z ostatnimi informacjami z firmy Microsoft, możliwość przełączania się pomiędzy trybem tabletowym i desktopowym będzie dostępny tylko dla urządzeń wyposażonych w ekran o przekątnej minimum 8 cali. Co ze sprzętem, który jest już w rękach użytkowników? To jest zupełnie inna sprawa.
Podczas ostatniej konferencji Microsoft zdradził nieco szczegółów odnośnie rozwiązania Windows 10 Continuum, które ma być wygodnym interfejsem dla wszystkich urządzeń hybrydowych. Zamiast narzucać użytkownikom np. interfejs dostosowany wyłącznie do dotyku, otrzymują oni możliwość wyboru pomiędzy dwoma trybami pracy: desktopowym i tabletowym. Te są proponowane do włączenia po wykryciu np. wpięcia lub wypięcia ekranu ze stacji z klawiaturą. Diametralnie zmieniają zachowanie interfejsu, co widzimy po najnowszej wersji testowej Windows 10 – aplikacje modern mogą pracować w oknach, ale mogą się również stać programami pełnoekranowymi. Inaczej przedstawia się również menu start, które jest lepiej dopasowane do każdego z trybów.
Windows 10 “continuum” design exploration (no sound)
Teraz Joe Belfiore z Microsoftu potwierdził, że na nowych urządzeniach z ekranami mniejszymi niż 8 cali tryb desktopowy nie będzie możliwy do uruchomienia. W przypadku telefonów, fabletów, a także małych tabletów nie ma on po prostu sensu. Większy sprzęt będzie w stanie uruchamiać tryb desktopowy i aplikacje win32. Tutaj warto zaznaczyć, że jest to bardzo istotna informacja: wspomniane mniejsze urządzenia będą mogły uruchamiać jedynie programy w wersji Modern. Zamiast więc tworzyć zupełnie odrębny system, jak to miało miejsce w przypadku Windows RT i niezbyt dobrze przyjętych tabletów Surface i Surface 2, Microsoft zdecydował się na połączenie wszystkiego i blokowanie określonych funkcji w zależności od zastosowania danego urządzenia.
Takie rozwiązanie wydaje się być bardzo dobrym wyborem, bo niejako przy okazji załatwia problem sprzętu wyposażonego w układy ARM, gdzie inna architektura nie pozwala na uruchamianie klasycznych aplikacji. Wprowadza to nareszcie porządek do oferty korporacji i jej rozwiązań, pozwalając zarazem na ograniczenie wewnętrznych prac do tylko jednego systemu operacyjnego. Oczywiście taka decyzja może zasmucić wszystkie te osoby, które spodziewały się możliwości zamiany telefonu w pełnoprawny komputer po podpięciu do odpowiedniej stacji dokującej – jak widać, taka opcja nie będzie dostępna, przynajmniej na razie.
Jeżeli chodzi o już istniejące urządzenia, to mamy dobre wiadomości. Belfiore poinformował, że zostaną one wyposażone w tryb desktopowy i będą mogły korzystać z funkcji Continuum, a także uruchamiać aplikacje desktopowe. Nie sprecyzowano, czy chodzi tutaj również o telefony z serii Lumia, ale można podejrzewać, że dotyczy to jedynie znajdujących się w sprzedaży, niewielkich tabletów z Windows 8 – telefony są wyposażone w procesory ARM, a te i tak nie pozwoliłyby na uruchamianie aplikacji win32, które mają być dostępne w trybie desktopowym.